Zaznacz stronę

Wynagrodzenie opiekunki środowiskowej, pracującej w agencji usług opiekuńczych wygląda różnie, w zależności od kraju, w którym pracuje.

W Niemczech i Szwajcarii, aby móc wykonywać ten zawód, należy mieć tytuł opiekuna. Opiekunki w tych krajach pracują na umowie o pracę ze stałym wynagrodzeniem.

Praca dla agencji

W Anglii wynagrodzenie opiekunki środowiskowej wynosi £7,5 – £10 za godzinę pracy z klientem. W weekend i wieczorami opiekunki zazwyczaj zarabiają 120% stawki podstawowej, w dni wolne od pracy (bank holidays) wynagrodzenie powinno być płacone podwójnie. Niektóre agencje płacą za czas spędzony w samochodzie na dojazdach, większość jednak nie płaci nic poza mileage, czyli polski odpowiednik „kilometrówki”. Więcej o kilometrówce znajdziesz TUTAJ

Stawki zawsze są podawane brutto, więc trzeba od nich odliczyć podatek i ubezpieczenie. Informacje o wysokościach tych odliczeń znajdziesz w zakładce praca w Anglii lub praca w Niemczech.

Sugerowane wynagrodzenie brutto

  • w Anglii: 8 – 10 funtów/godzinę
  • w Niemczech: 10 – 12 euro/godzinę
  • w Szwajcarii: 18 – 25 franków/godzinę

Zlecenia prywatne

W przypadku klientów prywatnych – każda opiekunka negocjuje stawkę godzinową indywidualnie, często wynosi ona £12/15€ za godzinę

Minimalne wynagrodzenie opiekunki środowiskowej

  • Anglia – 7,50 funtów/godzinę
  • Niemcy – 8,84 euro/godzinę
  • Szwajcaria – nie ma ustalonej stawki za godzinę, jeden klient zapłaci 15 franków za godzinę, inny 25. Dlatego warto przez podpisaniem umowy wynegocjować korzystne warunki pracy. Przyjmuje się, że 25 CHF jest właściwą stawką godzinową.