Zaznacz stronę

To, ile wynosi wynagrodzenie opiekunki całodobowej, jest uzależnione od kraju, w którym pracuje, stanu zdrowia pacjenta, a także ilości osób, którymi się zajmuje (jedna osoba/małżeństwo).

Najwyższe stawki zarezerwowane są dla opiekunek, które zajmują się dwiema osobami lub pacjentami obłożnie chorymi.
Za święta, Sylwestra lub inne wyjątkowe dni opiekunka ma płaconą podwójną stawkę.

Wynagrodzenie opiekunki całodobowej w zależności od kraju

  • Anglia – od 500 do 700 funtów tygodniowo
  • Niemcy – od 1200 do 2000 euro miesięcznie
  • Szwajcaria – od 3000 do 4000 franków miesięcznie

Opiekunki pracują na umowę o pracę lub też mają otwartą własną działalność gospodarczą. Te, które pracują na czarno, nie mają żadnego wsparcia ze strony państwa w którym pracują, gdyż same godzą się na ryzyko z tym związane.

Jeśli opiekunka pracuje na umowę o pracę, ma prawo do płatnego urlopu, liczą się jej lata pracy do emerytury, a także ponosi mniejszą odpowiedzialność. W takim przypadku to na agencji ciąży obowiązek przeszkolenia opiekunki i zapewnienia jej wsparcia merytorycznego w trudnych sytuacjach.

Opiekunka otwierając działalność gospodarczą automatycznie staje się firmą i ponosi pełną odpowiedzialność za wykonane lub zaniechane czynności. Warto wtedy się ubezpieczyć.
Dlatego powinna się zastanowić, którą formę zatrudnienia chce wybrać – umowę o pracę czy własną działalność.

Dodatkowe uposażenie opiekunek całodobowych

Wyżywienie

Na ogół opiekunka ma prawo do bezpłatnego wyżywienia. Członkowie rodziny pytają co lubi jeść i kupują produkty również według jej upodobań. Gdy podejmujesz pracę w nowym miejscu, informuj pracodawcę o swoich zwyczajach żywieniowych. Każdy człowiek ma prawo odżywiać się według własnych preferencji. Bezpłatne wyżywienie nie oznacza jednak zakupu kawioru, czekoladek, słodyczy czy innych frykasów. Zazwyczaj wartość wyżywienia to 25-30 funtów tygodniowo w Wielkiej Brytanii oraz 25 euro w Niemczech.

Zwrot kosztów podróży

Niemiecki pracodawca na ogół oferuje opiekunce zwrot kosztów podróży w obie strony. Czasem ta kwota ma górną granicę i wynosi 100 euro.
Angielscy pracodawcy czasem refundują koszty podróży na terenie Wielkiej Brytanii. Warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej czy to robią i jaka jest górna granica takiej refundacji.