Zaznacz stronę

Każdy pacjent jest inny i ma inne rytuały. Typowy dzień pracy opiekunki całodobowej przedstawimy na przykładzie pewnego Pana. Gregor ma 80 lat. Jest po wylewie, więc

pewne ruchy ma  ograniczone i potrzebuje opiekunki do pomocy w niektórych czynnościach. Oprócz tego cierpi na demencję, która objawia się brakiem koncentracji i zapominaniem.

Śniadanie

8:00 Gregor budzi się i wychodzi w piżamie i szlafroku na śniadanie. Dzień pracy opiekunki całodobowej właśnie się rozpoczyna.
Opiekunka pyta go jak mu się spało. Gregor zazwyczaj śpi dobrze, ale tej nocy bolał go kręgosłup. Opiekunka wpisuje tę informację do dziennika.
Gregor zawsze na śniadanie je płatki z ciepłym mlekiem i rodzynkami, tost z masłem i dżemem, a na końcu mały jogurt. Do śniadania wypija kawę z mlekiem, bierze również poranne lekarstwa.
Opiekunka podaje Gregorowi leki i odnotowuje ten fakt w odrębnym rejestrze (Mar chart). Zachęca go przy tym aby tabletki popił szklanką wody – nawodnienie jest bardzo ważne.
Opiekunka nie przepada za zupą mleczną, więc dla siebie robi takie śniadanie, jakie jej odpowiada. Gregor lubi towarzystwo opiekunki w trakcie posiłków, więc jedzą razem.
W trakcie śniadania Gregor przegląda poranną gazetę. Gazety przychodzą dwie, więc opiekunka przegląda lokalną, dzięki czemu może szlifować język. Często dyskutują o ciekawych informacjach znalezionych w prasie.
Gregor ma problemy ze spuchniętymi nogami więc opiekunka zachęca go, aby codziennie jadł kilka kostek świeżego ananasa, który pomaga usunąć nadmiar wody  z organizmu.

Przedpołudnie

9:00 Po śniadaniu Gregor udaje się do łazienki na poranną toaletę. Nie potrzebuje przy tym pomocy, ale opiekunka na wszelki wypadek przebywa w pobliżu łazienki.
10:00 Opiekunka pomaga Gregorowi ubrać się w wybraną przez niego garderobę. W trakcie ubierania obserwuje czy Gregor nie ma jakichś niepokojących zmian na skórze, np. wybroczyn.
10:30 W związku z niewydolnością układu krążeniowego, każdy wysiłek jest dla Gregora wyczerpujący, więc ucina sobie krótką drzemkę. Opiekunka w tym czasie sprząta mieszkania i włącza pralkę. Sprzątając w łazience, stwierdza, że Gregor wypróżnia się prawidłowo i odnotowuje ten fakt w dzienniku.
11:00 Gregor lubi wypić o tej godzinie kawę więc opiekunka budzi go z uśmiechem i ulubionym ciepłym napojem. Pyta go co chciałby zjeść na obiad. W związku z tym że Gregor ma problem z podejmowaniem decyzji (objaw demencji) proponuje mu któreś z jego ulubionych dań. Następnie stawia obok niego szklankę wody – z nadzieją, że troszkę wypije – oraz talerzyk z przekąskami, którymi sama również się częstuje. Zaraz potem idzie powiesić pranie i ugotować obiad.

Popołudnie

13:00 Opiekunka ugotowała zupę jarzynową i oboje zasiadają do posiłku. Po obiedzie opiekunka podaje Gregorowi szklankę z wodą oraz lekarstwa. Obserwuje czy Gregor je połknął, sprawdza godzinę i wpisuje do rejestru  tę ważną informację.
13:30 Opiekunka sprząta po obiedzie.
14:30-16:30 Opiekuna ma dwie godziny wolnego, więc wychodzi na spacer.
16:40 Gregor dostaje herbatę oraz ciasto. Bardzo lubi, gdy opiekunka je dla niego piecze. Ponieważ jest ich tylko dwoje w mieszkaniu, opiekunka piecze raz w tygodniu, dzieli wypiek na porcje i wkłada do zamrażalnika. Dzięki temu mogą cieszyć się smakiem dobrego ciasta cały tydzień. Dla urozmaicenia opiekunka podaje ciasto z owocami, czasem również z lodami lub polewą.
17:00 Gregor i opiekunka wychodzą razem na spacer. Będą karmić kaczki pływające po pobliskim jeziorze.
18:00 Gregor ogląda telewizję, a opiekunka jedzie na zakupy. Kupuje to, co będzie jej potrzebne przez najbliższe trzy dni. Na liście zakupów znajdują się produkty zarówno dla Gregora, jak i dla niej.

Wieczór

19:30 Gregor zasiada do kolacji. Jako że na obiad była tylko zupa, na kolację poprosił o pieczone ziemniaki z grubym kawałem salcesonu. Opiekunka zrobiła mu także sałatkę z pomidorów i oliwek. Bardzo im ta kolacja smakowała. Po kolacji opiekunka podaje Gregorowi lekarstwa oraz szklankę wody.
Gregor ogląda telewizję z kolei opiekunka idzie do swojego pokoju, żeby porozmawiać przez Skype ze swoją rodziną. Co jakiś czas zagląda do podopiecznego,  który siedzi w swoim fotelu i ogląda  ulubione programy.
21:30 Opiekunka pyta Gregora czy ten ma ochotę udać się do łóżka. Gregor potwierdza, więc opiekunka pomaga mu się przebrać w piżamę, przykrywa go kołdrą.
22:00 Gregor przesypia całą noc*, więc dzień pracy opiekunki całodobowej dobiega końca, dzięki czemu ma ona czas na swój nocny wypoczynek.

*w niektórych umowach firmy zastrzegają, że opiekunka może być obudzona do trzech razy w ciągu nocy w celu podania lekarstwa, wody, albo zaprowadzenia do toalety, nie wolno bezkarnie budzić opiekunki. Klient który absorbuje w ciągu nocy, wymaga dwóch opiekunek, dziennej i nocnej. Takie zasady są stosowane w Wielkiej Brytanii. W Niemczech opiekunka może być budzona wiele razy, jednakże jest to dodatkowo płatne.