Różnice kulturowe w Niemczech można dostrzec już po przekroczeniu granicy. Kraj ten jest piękny krajobrazowo i bardzo zadbany – wszędzie można zobaczyć kwiaty, ogrody i parki. Jest bardzo przyjazny ludziom. Przejawia się to dużą ilością

ścieżek rowerowych, dobrą opieką społeczną, bezpłatną edukacją, a także łagodnym klimatem. Niemcy składają się z 16 landów związkowych, a każdy z nich ma swoją konstytucję i jest w znacznej części autonomiczny. W Niemczech mieszka 80 milionów ludzi – jest to jeden z najludniejszych krajów Europy.

Jacy są Niemcy

Podróżnicy często podkreślają w swoich opowieściach, że ludzie wszędzie są tacy sami, jedni lepsi, inni gorsi. A jednak o każdym kraju i ludziach w nim zamieszkujących krążą jakieś stereotypy. Czy są prawdziwe? Bierzemy pod lupę różnice kulturowe w Niemczech. Oto kilka stereotypowych opinii cudzoziemców na temat Niemców:

Niemcy są sumienni, pracowici, uczciwi, skrupulatni i punktualni. Wolą przyjść na umówione spotkanie przed czasem, niż spóźnić się chociaż minutkę. Spóźnienia są dla nich przejawem braku szacunku. Prawda!

Kochają się w swojej tradycji i kulturze, dlatego na Bawarii możesz spotkać Bawarczyków popijających niedzielne piwo w swoich tradycyjnych strojach. Prawda!

Ważna jest dla nich sąsiedzka opinia, zarówno w skali mikro, jak i makro. Prawda! Twojego sąsiada będzie interesowało czy posprzątałaś po swoim piesku, czy przestrzegasz popołudniowej ciszy i czy płacisz podatki.  Zaś cały niemiecki naród ma poczucie winy za krzywdy, które popełnili w trakcie II Wojny Światowej i będą promowali tolerancję i równość między narodami.

Mówi się o nich, że nie mają poczucia humoru, nie potrafią cieszyć się spontanicznie, bawić a nawet okazywać zadowolenia. Nieprawda! Niemcy są po prostu bardziej poważni i mają inne, można by rzec wytrwane poczucie humoru.

Nie lubią pogawędek z obcymi na ulicy, kulturalne „dzień dobry” czy „cześć” to wszystko co im wystarcza do podtrzymywania sąsiedzkich relacji. Nieprawda! Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Niemcy potrafią być również otwarci na świat, komunikatywni i towarzyscy. Często wyrażają swoje zainteresowanie osobami, które pochodzą z innego kraju.

Nie okazują emocji, są zimni i nie potrafią współczuć. Nieprawda! Niemcy potrafią być bardzo mili i pomocni, jeśli naprawdę potrzebujesz pomocy.

Niemcy są bardzo oszczędnym narodem. Prawda! Nie jest to jednak oznaka skąpstwa, ale  efektywności i racjonalności. W Polsce nikt nie kupiłby jednego jajka w Niemczech owszem. Jeśli w danym momencie potrzebujesz tylko jedno jajko, to dlaczego nie?

Są bezpośredni i ciężko o nich powiedzieć, że są dyplomatami. Ich wypowiedzi są konkretne i przekazywane wprost bez zbędnych ceregieli. Prawda! Niektórzy nawet twierdzą, że Niemcy są niegrzeczni. Ta opinia bierze się stąd, że wszystko, co robią, jest ukierunkowane na osiągnięcie celu. Dlatego rozmowa i negocjacje z Niemcami są bardzo trudne.

Aby dyskutować z Niemcem, zawsze trzeba mieć właściwe argumenty (np. zapisy z umowy). Tworzenie miłej atmosfery pod grunt przyszłych rozmów, jest typowo polskim sposobem myślenia. Takie podejście nie pomoże Ci osiągnąć sukcesu. Liczą się tylko konkrety.

Niemcy kochają przepisy we wszystkich aspektach swojego życia, a ich przestrzeganie uważają za swój obywatelski obowiązek i to bez wyjątku. Prawda!

W miastach młodzi Niemcy dość dobrze władają językiem angielskim, jednak ludzie starsi i mieszkańcy wsi posługują się jedynie językiem niemieckim. Prawda!

Niemcy masowo i całymi rodzinami uprawiają sport. Prawda!

Kochają piłkę nożną, mawiają nawet, że „piłka nożna to taka prosta gra, 22 piłkarzy gania za piłką przez 90 minut, a na końcu Niemcy zawsze wygrywają”. Mają 26 000 klubów i 178 000 drużyn piłkarskich. W Niemczech jest więcej fanów futbolu niż w jakimkolwiek innym kraju! Prawda!

Niemcy mają ciężkiego hopla na punkcie ubezpieczeń i potrafią ubezpieczać nawet zwierzęta. Prawda!

Nie są w stanie grać w Scrabble, gdyż w szalony sposób łączą słowa w długaśne wyrazy Prawda! Binnenschifffahrtskuterkajutenschlüssel (Klucz od kabiny kutra pływającego po rzeczce)

Jak przetrwać różnice kulturowe w Niemczech?

Niemcy to teoretycznie bardzo bezpieczny kraj, bezpieczniejszy niż Polska, Anglia czy Francja. W rankingu światowym Global Peace Index znajdują się na 16 miejscu. Jednak ze względu na sytuację z uchodźcami z Afryki poziom realnego bezpieczeństwa się obniżył. Władze zachęcają mieszkańców, żeby ci zamykali domy i mieszkania na zamek i żeby nie chodzili samotnie po zmroku. Trzeba mieć także świadomość, że bardziej niespokojnie jest w większych miastach niż we wsiach i miasteczkach i że uchodźcy zwykle poruszają się w grupach.

Niemcy są współcześnie najbardziej popularnym kierunkiem dla imigrantów z całej Europy, w tym z Polski. Łatwo się tam odnajdziesz.

Niemcy jako kraj są wizualnie podobne do Polski. Zarówno architektura miejska jak i zieleń może przypominać Ci ziemię ojczystą.

Różnice kulturowe w Niemczech są dostrzegalne nie tylko w porównaniu do Polski. Części kraju też różnią się między sobą. W zachodnich Niemczech zarabia się więcej i łatwiej dostać pracę, bo jest tam więcej przemysłu. Ta sama zależność odzwierciedla się w cenach produktów spożywczych. Żywność we wschodnich landach jest znacznie tańsza niż w zachodnich. We zachodnich Niemczech jest więcej imigrantów niż we wschodnich. Uchodźcy także wolą przebywać w zachodnich Niemczech ze względu na inną mentalność ludzi (Pegida zawiązała się w Dreźnie).

Berlin to piękne i spokojne miejsce. Jest miastem studentów i emerytów. Architektura i kultura jest tam zupełnie inna niż w całej reszcie kraju

Kultura żywienia jest podobna do tej w Polsce. Główne posiłki w ciągu dnia to śniadanie, obiad i kolacja. Króluje wieprzowina, sałatki ziemniaczane w majonezie, pieczone golonko i kiełbaski.

Cisza popołudniowa trwa od godziny 12:00 do godziny 15:00. Wszelkie hałasowanie, prowadzenie prac zakłócających ciszę czy też głośne słuchanie muzyki jest również niewskazane, podobnie w niedzielę i dni świąteczne.

Różnice kulturowe w Niemczech można zauważyć, gdy przychodzi do łamania przepisów. Polacy niechętnie patrzą na donoszenie, ze względu na historyczną przeszłość. Niemcy jednak mają zupełnie inne podejście. Mają poczucie przynależności do większej grupy społecznej, zatem jeśli ktoś łamie przepisy, musi się liczyć z tym, że prawy obywatel zawiadomi odpowiednie służby. Kodeksy są dla wspólnego dobra i po to, by ich przestrzegać, dlatego że „Ordnung muss sein!” – porządek musi być!

Niemiecki porządek jest znany od stuleci. Jeśli coś ma być zrobione sumiennie, dokładnie i na czas – najlepiej powierzyć to Niemcom. Nawet wyrazy w zdaniach mają swój z góry ustalony szyk.

Rozmawiając z Niemcem masz okazję nauczyć się cierpliwego słuchania. Twój rozmówca może wypowiedzieć zdanie, które wydaje się być twierdzącym, dopóki na końcu nie pojawi się zaprzeczenie „nicht”. W związku z tym nie warto zagadywać i oceniać przed czasem intencji rozmówcy, bo można się grubo pomylić.

Polska pod względem językowym jest dość jednorodna i posiada tylko kilka regionów z unikatową gwarą. W niemieckich landach możesz się spotkać z wieloma gwarami. Jak będziesz miała trudności z porozumieniem się – wypowiedz magiczne zdanie „Können Sie das auf Hochdeutsch sagen, bitte?”. Wtedy Twój rozmówca użyje wersji urzędowej.

Różnice kulturowe w Niemczech na pewno nie dotyczą kolei. Mimo że Niemcy mają opinię punktualnych ludzi – nie dotyczy to niemieckiej linii kolejowej (Deutsche Bahn). O jej rozkładzie jazdy krąży pogłoska, że jest jedynie luźną sugestią na temat czasu przyjazdów i odjazdów pociągów.

Niemcy nie tolerują marnotrawstwa, dlatego np. śmieci segreguje się na kilkanaście koszy (kompost, szkło białe, szkło brązowe, szkło kolorowe, puszki, blistry, folie, twarde plastiki, aluminium itp). Jednak nie przeszkadza im wyrzucnie ton jedzenia.

Meldunek – bez tego ani rusz. Powinnaś zameldować się w 14 dni od dnia przyjazdu, inaczej grozi Ci wysoki mandat. Urzędy, w których możesz to zrobić, to: Stadtverwaltung, Bürgerservice, Einwohnermeldeamt, Einwohneramt, Bezirksamt.

Po trzech miesiącach od momentu zameldowania się, urząd do spraw cudzoziemców może Cię spytać czy posiadasz ubezpieczenie chorobowe (Krankenversicherung).

Chcesz kupić sobie kartę telefoniczną lub internetową bez zaświadczenia o miejscu zamieszkania? Nic z tego! Taka biurokracja ma na celu zapobieganie wirtualnej przestępczości.

Różnice kulturowe w Niemczech można dostrzec w sposobie zamieszkania. Niemcy mają olbrzymie domy, niejeden Polak chciałby mieć mieszkanie wielkości ich piwnicy. Nierzadko można spotkać przepiękną piwnicę  z pięcioma czy dziesięcioma pięknie odmalowanymi i umeblowanymi pokojami,  które na dodatek są ogrzewane.

Nie łudź się, że można kupić piękny dom w Niemczech za niewielkie pieniądze. Czasy El Dorado się skończyły. Większość młodych ludzi, jak w całej Europie, boryka się z niedostatkiem pieniędzy na zakup swojego mieszkania czy domu. Może Niemiec zarabia 2000-3000€ na miesiąc, ale zakup domu na Bawarii  to bajońska suma 1 milion € i więcej.

Masz brudne auto? Wystaw je na deszcz a samo się umyje. W Niemczech jest tak czyste powietrze, że właściwie trudno o kurz czy choćby pobrudzenie sobie butów.

Wiele osób wchodzi do domu w butach i nie wypada prosić gości aby je zdjęli.

W Niemczech nikt nie szuka osoby do sprzątania w domu, bo… Niemiec przecież zawsze ma porządek. Jeśli chcesz wykorzystać swoją przerwę na znalezienie dodatkowych zleceń, raczej użyj w ogłoszeniu sformułowania „pomogę w drobnych pracach domowych”.

Poruszanie się po mieście

Różnice kulturowe w Niemczech na pewno są mocno widoczne na drodze. Ruch, jak w Polsce, jest prawostronny, ale samochody poruszają się statecznie i przepisowo. Wszędzie są szerokie chodniki, a przechodzenie na czerwonym świetle jest niedozwolone. Jest dużo tras rowerowych, a światła na skrzyżowaniach są bezkolizyjne i uwzględniają potrzeby pieszych i rowerzystów. Na przejściach nie musisz się spieszyć – na pewno zdążysz przejść.

Wynajem mieszkania

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie, najpierw sprawdź dzielnicę. Tanie lokum często oznacza wątpliwe sąsiedztwo. Wynająć mieszkanie w Niemczech nie jest łatwo. Są dwa rodzaje wynajmu:

  • mieszkanie wynajmowane na czas (Wohnung auf Zeit),
  • wynajem długoterminowy.

Żeby móc wynająć mieszkanie na dłuższy okres, musisz posiadać umową o pracę oraz „Schufa” (odpowiednik polskiego Biura Informacji Kredytowej). Czasem trzeba także napisać podanie, a w nim coś o sobie. Właściciel wybiera sobie najemcę bardzo dokładnie.

Jak już dostaniesz mieszkanie, możesz postarać się o dodatek mieszkaniowy (Wohngeld), który pozwoli Ci opłacić czynsz.

Zakupy

Największe sklepy spożywcze w Niemczech to: Kaufland, Netto, Lidl, Aldi, Rewe.

Chcesz wiedzieć więcej?

Film o Niemczech

Niemieckie dania