Zaznacz stronę

Anglia to największa i najludniejsza część Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego. Na tej stronie, dla uproszczenia, używamy tej nazwy, ale mamy na myśli Irlandię oraz Wielką Brytanię, czyli: Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Gdy już będziesz pracowała w jakimś rejonie wysp, nie stosuj tego uproszczenia. Nazwanie Szkota Anglikiem jest bardzo dużym nieporozumieniem, możesz nawet zostać posądzona o obrażanie jego tożsamości narodowej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice kulturowe w Anglii.

Jacy są Anglicy?

Anglicy są bardzo uprzejmi i lubią się przypochlebiać. Nagminnie używają takich wyrazów jak: kochanie, prześlicznie, przecudownie.

Wszyscy wciąż powtarzają proszę i dziękuję, proszą o wybaczenie oraz w kółko przepraszają, że Ci przeszkadzają.

Powstrzymują się od narzekania i zbędnych ceregieli. Zupełnie nie przejmują się tym co inni o nich myślą. Nie martwią się zbytnio bałaganem w domu.

Nie mówią również w językach obcych.

Nie marzną, nawet w zimie chodzą ubrani w tenisówki i koszulki z krótkim rękawem.

Najbardziej na świecie uwielbiają herbatę z mlekiem i ciasteczka. Na drugim miejscu plasują się frytki z rybą oraz wszechobecny sos pieczeniowy.

Mają specyficzne poczucie humoru, które jest ich dumą narodową. Wielka Brytania to ich największa miłość.

Każda rozmowa zaczyna się od pytania ”jak się masz?” i powinno się na nie odpowiedzieć. Nie zapomnij też o tym, by spytać Anglika o to samo.

Każdy Brytyjczyk ma swój własny sposób na przepowiadanie pogody i może o tym rozprawiać godzinami.

Brytyjczycy kochają kolejki wszędzie i za wszystkim: do autobusu, po bilety na mecz, na wyprzedażach, no i oczywiście na autostradzie

Rzecz, która może Cię zaskoczyć, to brytyjski system klasowy. Wielu Brytyjczyków opętanych jest obsesją podniesienia swojej klasy społecznej. Osobiście będziesz mogła to zaobserwować na zakupach. Ludzie przynależący do wyższej klasy społecznej nigdy nie zdecydują się na zakupy w Tesco czy Asda.

Turyści na ogół mówią po angielsku lepiej niż jakikolwiek Brytyjczyk. Wielu obcokrajowców płaci bardzo dużo, aby przyjechać do Wielkiej Brytanii i szlifować swój angielski. Dzięki temu Brytyjczycy mają okazję nauczyć się poprawnie mówić we własnym języku. I to jeszcze za cudze pieniądze! Jeżeli masz problemy z pisanym angielskim oraz skłonność do mylenia słów – będziesz świetnym kompanem dla przeciętnego Brytyjczyka

Różnice kulturowe w Anglii

Anglia jest kompletnie inna niż Polska. To kraj pełen abstrakcji. Brytyjczycy wzięli sobie za punkt honoru, żeby Anglia była jedyna w swoim rodzaju.

Różnice kulturowe w Anglii są bardzo dotkliwe, gdy przychodzi do liczenia. Jednostki miary mogą Cię wykończyć. Mięso kupujesz na funty, piwo i mleko na pinty, odległości są mierzone w milach, jardach i stopach. Wagę swojego ciała podajesz w stonach, czyli w kamieniach. Jeden stone to siedem kilogramów.

Mieszkania oferuje się ilościami pokojów, a nie wielkością. Wyobraź sobie ogłoszenie o treści: „wynajmę mieszkanie wielkości 650 stóp kwadratowych”. Brzmi zbyt intrygująco, prawda?

Aby zamknąć drzwi na zamek, musisz najpierw unieść klamkę do góry.

Różnice kulturowe w Anglii można też dostrzec przy szukaniu lokum. Większość Brytyjczyków mieszka w domach, gdyż nie ma tam bloków. Za to domek dwukondygnacyjny, składający się z czterech pokoi, kuchni, przedpokoju i spiżarki – może mieć zatrważającą powierzchnię 60 m2.

Krany zawsze są dwa. W jednym zawsze leci zimna woda, a w drugim prawie wrzątek. Umycie rąk czy twarzy staje się nie lada wyczynem. Dodatkowo kurki te często odkręcają się w przeciwną stronę niż u nas, więc zakręcając będziesz miała super okazję oblać się od czubka głowy po pas.

Anglicy nie płuczą naczyń. Nalewają wodę i płyn do miski. Talerze i szklanki wymyte w pianie – bez płukania układają na suszarce. Gdy ich zapytasz, czemu tak robią, odpowiedzą Ci, że woda z płynem ścieknie, i że przecież płyn jest biodegradowalny.

Okna otwierają się na zewnątrz, do środka, w prawo, w lewo, na dół lub do góry. Wiele wariantów na przytrzaśnięcie sobie palców.

Różnice kulturowe w Anglii są też widoczne w braku zamiłowania do porządku. Wszędzie znajdziesz bałagan, nie tylko na chodnikach. W szpitalu zgubią wyniki badań Twojego podopiecznego, a w pracy Twoje godziny. Dlatego notuj sobie wszystko i potwierdzaj wszystko mailem lub korespondencją tradycyjną.

Z drugiej strony – nikt nie zarzuci Ci kłamstwa i wszyscy będą chcieli Ci pomóc, bo Anglicy są mili.

Wielka Brytania to kraj bardziej niebezpieczny niż Polska – znajdziesz tam więcej złodziei. Zatem uważaj nie tylko na swój portfel i telefon, ale także na walizkę. W Anglii dochodzi również do większej ilości rozbojów i przestępstw. Jeśli masz możliwość – nie pracuj w południowej części Londynu. Jest tam więcej kryminalistów niż normalnych mieszkańców.

Poruszanie się po mieście

Różnice kulturowe w Anglii są też widoczne przy przechodzeniu przez ulicę. W Polsce wielu pieszych przechodzi na czerwonym świetle, ryzykując nie tylko życie, ale również mandat. W Anglii przechodzenie na czerwonym świetle jest legalne, dopóki nie stwarzasz zagrożenia na drodze. Pamiętaj, żeby przepuścić wszystkie pojazdy i rowery zanim wejdziesz na ulicę.

Auta jeżdżą po lewej stronie. Pamiętaj o tym wchodząc na ulicę – musisz zawsze spojrzeć najpierw w prawo. Wielu rodaków na początku prawie wpada pod autobus lub samochód, ciężko jest się wyzbyć nawyku patrzenia najpierw w lewo.

Pociągi i autobusy ciągle się spóźniają

Kierowcy środków komunikacji są bardzo uprzejmi. To oni pozwalają ci wsiąść do swojego pojazdu, więc stój grzecznie w kolejce i uśmiechaj się miło. Gdy wysiadasz, podziękuj kierowcy, że Cię dowiózł. Nigdy nie rozmawiaj przez telefon w trakcie wchodzenia do autobusu. Kierowcy bardzo tego nie lubią i uważają takie zachowanie za nieuprzejme.

Kupując bilet w obie strony – zawsze zapłacisz mniej. Na przykład bilet na autobus miejski jednokrotnego przejazdu (one way/single) to wydatek 2,20 funtów, a całodniowy na wszystkie autobusy w obrębie miasta to 4,10 funta.

Taksówki mają taksometry na sekundy. Opłata za 30 sekund jazdy wynosi 20 pensów. Pierwsze 77,6 sekund kosztuje 2 funty.

Wynajem mieszkania

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie, najpierw sprawdź dzielnicę. Tanie lokum często oznacza wątpliwe sąsiedztwo.

Przy wynajmowaniu mieszkania polecamy podpisać umowę przez agencję, gdyż na rynku nieruchomości dochodzi do wielu oszustw wśród osób indywidualnych. Zdarza się, że wynajmiesz mieszkanie od osoby, która w ogóle nie jest jego właścicielem. Może się okazać, że taki oszust jedynie zamontował nowy zamek w mieszkaniu, a gospodarze przebywają za granicą i nie mają o niczym pojęcia.

Zakupy

Różnice kulturowe w Anglii możesz też dostrzec, gdy będziesz chciała zrobić naleśniki na śniadanie. Mąka – niby taka prosta sprawa. Ale kupienie zwykłej mąki potrafi być wyzwaniem. W ofercie znajdziesz mąkę na chleb, pizzę, naleśniki, ciasto kruche lub babkę, z proszkiem do pieczenia lub fosforem. Podobnie ma się rzecz z wieloma innymi produktami.

Największe sklepy spożywcze w Anglii to Tesco, Sainsbury i Asda. W każdym z nich znajdziesz regał z polską żywnością, a w tym ostatnim lodówkę z polskimi kiełbaskami, śledzikami w śmietanie, serkami, jogurtami etc.

Nie czuj się imigrantką. 30 procent osób, z którymi będziesz miała kontakt, to imigranci. Cała masa z nich to Polacy. Są absolutnie wszędzie.

Mąka jest dowodem na to, że Brytyjczycy nie cierpią myśleć i kochają ułatwienia. Pomyślisz za nich, a  będą Ci wdzięczni.

To zdanie jest prawdziwe: osiemdziesiąt procent Polaków żyje w stresie, reszta w Anglii.

Chcesz wiedzieć więcej?

Anglia

Anglia i Walia – film dokumentalny
Jak napisać CV na rynek brytyjski

Angielskie dania

Brytyjskie śniadanie
Poached eggs
Roast Potatoes
Fish pie
Fish pie 2
Slow Cooker Roast Beef with Gravy
Leg of Lamb
Cottage pie
Jacket potatoes
Strawberry Trifle

Autem po Anglii

Rondo – inne zasady niż w Polsce
Angielskie drogi
Angielskie drogi 2