Zaznacz stronę

Branża opiekuńcza w ostatnich latach uległa przemianom. Społeczeństwo starzeje się, więc przybywa klientów, a co za tym idzie – praca opiekunki w Niemczech staje się bardziej potrzebna..

Tysiące Polek oraz kobiet i mężczyzn z Europy Środkowowschodniej tłumnie przybywają pracować w charakterze opiekunów. Pobyt w domu spokojnej starości kosztuje ok. 3000€ od osoby. Praca dla opiekunki w takim miejscu jest korzystna, rozwojowa i dobrze płatna. Zatrudnienie opiekunki całodobowej, która zamieszka z osobą potrzebującą, to wydatek rzędu 2500€ miesięcznie.

Osoby starsze, z racji swej zależności od innych, rzadko same o sobie decydują i oddają ten przywilej członkom najbliższej rodziny. W jednym i drugim przypadku rodzina może wnioskować o dodatek pielęgnacyjny i robi to. Jego wysokość to od 400€ do 800€ miesięcznie.
Tu warto wspomnieć czym kierują się Niemcy przy podejmowaniu wszelkich decyzji. W pierwszej kolejności jest to kwestia ekonomiczna. Stereotypowy Niemiec zanim wyda 1€ obróci je w palcach trzy razy. Drugim czynnikiem wpływającym na ich decyzje jest opinia społeczna – „co sąsiedzi powiedzą?”. Dopiero na końcu są względy osobiste. Niemcy nie kierują się emocjami przy podejmowaniu ważnych decyzji. Takie rzeczy kalkulują na zimno, co dla opiekunów z Polski jest niezrozumiałe i męczące.

Praca opiekunki w Niemczech – potencjalne problemy

Problemem jest to, że branża opiekunów całodobowych w Niemczech nie trzyma niemieckich standardów „Ordnung muss sein!”. Gdzie duże pieniądze, tam i wiele nadużyć. Praca opiekunki w Niemczech może się przez to stać nieprzyjemna. Łatwo trafić do agencji opiekuńczych, które wyzyskują swoich pracowników i zatrudniają ich na czarno, nie opłacają im ubezpieczeń lub zachęcają do nielegalnego w tym zawodzie samozatrudnienia

Firmy bardzo często zatrudniają osoby niewykwalifikowane, nie szkolą ich, a to naraża podopiecznego na utratę życia lub zdrowia, zaś opiekunkę na kłopoty z prawem. Nawet sami Niemcy łamią przepisy, nakręcając spiralę nielegalnego zatrudnienia. Syn czy córka chętnie pobiera zasiłek na siebie, jako członka rodziny, który poświęca swój czas na opiekowanie się mamą lub tatą, a w rzeczywistości przyjmuje na czarno opiekunkę z Polski. Oczywiście jest cała masa uczciwych i dobrych ofert pracy dla opiekunek z zamieszkaniem.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracy w charakterze opiekunki dochodzącej lub w domu spokojnej starości.

Opiekunka całodobowa (Haushaltshilfe)

Praca opiekunki całodobowej w Niemczech może być miła i przyjemna, a może być koszmarem rodem z filmów o współczesnym niewolnictwie. Po pierwsze – warto wiedzieć, że aby móc pracować w szanowanym zawodzie opiekuna (Altenpflegerin), należy ukończyć odpowiednią szkołę. Dlatego większość opiekunek zatrudnionych jest na stanowisko Haushaltshilfe, czyli pomoc domowa. A jak sama nazwa wskazuje – jest to osoba do wszystkiego. Teoretycznie nie wolno jej się opiekować osobą starszą, ponieważ nie posiada stosownych uprawnień!
Dużo zależy od tego jakiego będziesz miała klienta i jacy są jego krewni. Jeśli Twój klient jest z gruntu dobrym człowiekiem, a rodzina szanuje innych ludzi, powinnaś mieć miłą i przyjemną pracę.

Jeśli Twój podopieczny jest bardzo chory, rodzina chce zaoszczędzić, a Ty pracujesz nie dla niemieckiej firmy, lecz dla zagranicznej, która ma swoje korzenie w Środkowowschodniej Europie, to możesz spodziewać się kłopotów i większego lub mniejszego braku wsparcia. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale generalnie firmy te nastawione są na szybki i duży zysk.

Praca dla środkowoeuropejskich agencji

Jak w takim przypadku wygląda schemat współpracy? Niemiecka agencja pobiera wynagrodzenie 2500€ od rodziny podopiecznego i zleca za 2100€ wykonanie usługi opiekowania się podopiecznym polskiej firmie. W takim przypadku niemiecka firma nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Polska agencja opiekuńcza zatrudnia opiekunkę w Polsce za 800-1250€ i wysyła ją jako oddelegowanego pracownika do Niemiec.

Zdarza się także, że sugerują opiekunce, aby zarejestrowała własną działalność gospodarczą w Polsce lub Niemczech (Gewerbe). Następnie maluje się kandydatce idylliczny obraz podopiecznego i zakresu jej obowiązków, a także humanitarnych warunków pracy. Tłumaczy się jej, że jest zatrudniona jako Haushaltshilfe, że to tylko wymogi formalne, że ona nie będzie pomocą domową i że ma się jedynie opiekować podopiecznym i sprzątać te części domu, z których korzysta ona i podopieczny.

Szybciutko okazuje się, że jest inaczej – że opiekunka musi wykonywać wszystko, co związane jest z podopiecznym, a także przymuszana jest do sprzątania całego domu i pielęgnowania ogrodu. Członkowie rodziny podrzucają jej swoje brudne ubrania do prania, a także każą zmywać brudne naczynia. Przymuszana jest do ciągłej pracy, nawet całodobowej, nie otrzymuje należnych jej przerw. Do tego dochodzi zmuszanie jej do wykonywania zabiegów, do których kompletnie nie jest przygotowana, jak np. zmiana cewnika, podawanie insuliny czy lekarstw.

Te działania są zagrożeniem dla zdrowia i życia podopiecznego. Oczywiście za wszystko odpowiedzialna jest opiekunka, a jeśli jest na własnej działalności gospodarczej, spada na nią dodatkowa odpowiedzialność, bo przecież świadczy swoje usługi jako firma! Do tego dochodzi nieznajomość języka, przepisów prawa pracy, a także przemęczenie, osamotnienie i izolacja. A od tego już tylko krok do szukania rozwiązania wszystkich problemów w alkoholu lub innych używkach.

Jeśli nie jesteś wystarczająco asertywna, szybko będziesz miała kłopoty oraz poczucie krzywdy. A przecież nie musi tak być, wystarczy odrobinę się przygotować i twardo mówić NIE wtedy, kiedy jest to konieczne.

Jak powinna wyglądać praca opiekunki w Niemczech?

Opiekunka całodobowa troszcząca się o jedną osobę, zatrudniona przez niemiecką agencję zarabia 1800-2000€ na miesiąc i ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Pozostałe warunki pracy:

•    praca 6 – 8 godzin dziennie, pozostały czas to czuwanie,
•    dodatkowe wynagrodzenie za każdym razem gdy jest budzona w nocy,
•    200€ zwrotu kosztów podróży,
•    przerwa: 3 godziny w ciągu dnia lub dwie godziny przerwy przez 6 dni w tygodniu, a następnie wyrównanie – 6 godzin przerwy w sobotę,
•    własny pokój
•    telefon z możliwością bezpłatnego dzwonienia do Polski,
•    można negocjować stałe łącze internetowe.

System pracy w Niemczech jest elastyczny. Można pracować w systemie 4-12 tygodni pracy, po których następuje 4-6 tygodni wolnego. Nie polecamy jednak pracować dłużej niż 4 tygodnie na raz, gdyż odcinanie się od życia codziennego powoduje depresję, a na dłuższą metę wyniszczenie relacji z najbliższymi.

Często opiekunki tłumaczą wielotygodniowe wyjazdy tym, że rodzina podopiecznego nie chce płacić za koszty podróży. Czy nie lepiej zatem jest zgodzić się na warunki zatrudnienia na poziomie 1800€ i nie oczekiwać pieniędzy za dojazdy, lub zmniejszyć je do poziomu 100€, zmieniając się z koleżanką? W tym systemie średnio zarobisz w ten sposób 3850 zł miesięcznie i pół roku masz wolne! Jak już czujesz, że musisz pracować, zawsze możesz w Polsce dorabiać jako fryzjerka, kosmetyczka czy nauczycielka języka niemieckiego.

Zajrzyj do naszych ofert pracy dla opiekunek całodobowych, rekrutujemy dla renomowanych Agencji Opiekuńczych w trybie ciągłym.

Opiekunka dochodząca (Pflegedienst)

Opiekunki dochodzące muszą mieć ukończoną szkołę zawodową. W czasie nauki możesz otrzymać stypendium nawet do 1700€ miesięcznie. Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj poniżej o edukacji.
Opiekunki dochodzące pracują dla agencji opiekuńczych (Pflegedienst), które zlecają im określone zadania u klientów. Obowiązki te muszą zostać wykonane o określonym czasie.

Zadanie te to np.:
•    mycie i kąpanie,
•    wymuszanie stolca,
•    przewijanie,
•    badanie cukru, podawanie insuliny,
•    karmienie,
•    przygotowywanie leków według dyspozycji,
•    pielęgnacja odleżyn,
•    pielęgnacja stomii i wiele innych zabiegów pielęgnacyjnych,
•    czasami czuwanie przy łóżku pacjenta, czasami dyżur nocny.

Czas wizyty u jednego podopiecznego waha się od 15 minut do 2 godzin w ciągu dnia, do tego ewentualne nocne dyżury.  Agencje opiekuńcze zatrudniają na umowę o pracę (Arbeitsvertrag) na cały etat lub na Minijob. Zawód ten jest bardzo szanowany w Niemczech i dobrze opłacany.
Opiekunki na całym etacie zazwyczaj zarabiają od 1500 do 2000€ na miesiąc i dodatkowo otrzymują auto służbowe. Opiekunki na Minijob zarobią 450€.

Opiekunka domu spokojnej starości (Pflegehilskraft/Pflegefachkraft im Altenheim)

Bycie opiekunką w domu spokojnej starości w Niemczech może być albo pracą ciężką, albo miłą i przyjemną. Wszystko zależy od tego dla jakiej firmy będziesz pracować, dlatego warto sprawdzić opinie na temat pracodawcy i warunków pracy. Niezadowoleni pracownicy chętnie dzielą się takimi informacjami w Internecie.

Zarobki na tym stanowisku wahają się między 1600-1800€ miesięcznie
Na jedną wykwalifikowaną opiekunkę (Pflegefachtkraft) przypada ok. 40 podopiecznych oraz 3 opiekunki do pomocy. Pflegefachtkraft ma dużą odpowiedzialność, przygotowuje leki dla wszystkich i prowadzi pełną dokumentację.

Na jedną opiekunkę (Pflegehilfskraft) przypada około 10-12 podopiecznych, a do jej obowiązków należy:
•    budzenie i higiena osobista podopiecznych (kąpiel raz w tygodniu w pozostałe dni mycie myjką),
•    ścielenie łóżek,
•    robienie oraz serwowanie śniadania, kawy i herbaty,
•    dostarczanie obiadów z kuchni,
•    karmienie podopiecznych,
•    odnoszenie brudnych naczyń do kuchni,
•    spędzanie wolnego czasu z podopiecznymi.

Dodatkowe obowiązki

W dobrym domu opieki wszyscy ufają, że zrobisz to, co do Ciebie należy, więc możesz nawet wygospodarować sobie wolny czas na kawę, pod warunkiem, że uda Ci się to pogodzić z wypełnianiem swoich obowiązków. W niektórych domach spokojnej starości opiekunka ma więcej pracy.

Do dodatkowych zadań może należeć:
•    mycie naczyń,
•    sprzątanie,
•    zbyt duża ilość podopiecznych na jedna opiekunkę,
•    obowiązkowe wysadzanie podopiecznych o określonej godzinie na toaletę, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ciekawostką jest to, że w niemieckich Altenheim wszyscy pensjonariusze noszą pampersy, czy tego potrzebują czy nie, więc rzadko zdarzają się nieprzyjemne wypadki na łóżku. 

Oddział, na którym przebywają pacjenci z zaawansowaną demencją, zwykle jest odziałem zamykanym na klucz, a na jedną opiekunkę przypada 4 pensjonariuszy.
W niektórych domach opieki osobom starszym dotrzymuje towarzystwa specjalny personel. W takich miejscach kondycja psychiczna podopiecznych jest o wiele lepsza, a praca opiekunki w Niemczech znacznie łatwiejsza.

Pracuje się w systemie zmianowym po 7,5 godziny – na 6 rano do 13:30 lub od 13:30 do 21:00. Pomiędzy dyżurami musi być minimum 11 godzin przerwy.

Wynagrodzenie za niedzielę i święta to podstawa plus 25%.

Za nocne dyżury od 21:00 do 6:00 rano zarabia się znacznie więcej.
Pracę w domach spokojnej starości z łatwością znajdą zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Praca opiekunki w Niemczech – trudności

Problemy z legalnym zatrudnieniem

Od 18 września obowiązują nowe przepisy dotyczące oddelegowywania pracowników do pracy za granicę. To zwiększy liczbę przypadków zatrudniania osób na czarno lub na własnej działalności gospodarczej.

Praca na czarno

Niemieckie urzędy wychodzą z założenia, że jeśli ktoś pracuje na czarno, to nie należą mu się żadne prawa. Bardzo często praca opiekunki w Niemczech na czarno wiąże się z wyzyskiem, a gdy opiekunki buntują się i upominają o swoje prawa, są straszone policją celną (Zollpolizei). Opiekunka może zapłacić nawet 5000€ kary za pracę na czarno, ale osoba, która ją zatrudnia, zapłaci znacznie więcej.
Więcej na temat form zatrudnienia znajdziesz tutaj 

Wyzysk i złośliwości

Nie wiadomo dlaczego, ale niektórzy Niemcy bywają złośliwi i traktują opiekunki zza wschodniej kurtyny bez szacunku i w sposób godzący w jej godność. Opiszemy kilka częstych przypadków nadużyć:

•    Jeśli podopieczny jest osobą leżącą i wymaga urządzeń transferujących lub pionizujących, należy takie zapotrzebowanie zgłosić do lekarza. Urządzenia te należą się za darmo (jedyna opłata to zwrotna kaucja w wysokości 100€). Robi to członek rodziny lub opiekunka. Zdarza się, że opiekunka jest zatrudniona na czarno, ponieważ rodzina pobiera Pflegegeld na domownika i kategorycznie zabrania opiekunce kontaktować się z lekarzem. Sami również nie składają wniosku o dostarczenie odpowiednich urządzeń i oczekują, że opiekunka będzie dźwigać podopiecznego z łóżka na fotel jedynie za pomocą własnych rąk.

•    Podawanie lekarstw oraz drobne zabiegi medyczne – w Niemczech wszyscy za wszystko muszą płacić, więc jeśli ktoś zatrudnia opiekunkę, często chce na nią zrzucić obowiązki Rotes Kreuz, jak podawanie leków, wymiana cewników czy inne zabiegi. Jeśli Cię o to poproszą, poproś domownika o wypisanie dokładnej listy i harmonogramu, oraz żeby się czytelnie podpisał. Nigdy nie rób żadnych zabiegów. W razie zakażeń, choroby lub śmierci podopiecznego grozi Ci więzienie, a członkowie rodziny wyprą się, że Cię o to prosili.
•    Zdarzają się próby zamienienia opiekunki w sprzątaczkę, ogrodnika, kucharkę i osobę do wszystkiego.
•    Obelgi i inwektywy – zdarza się, że opiekunka nie jest nazywana swoim imieniem, ale np. służącą, Polką, a nawet obrzuca się ją inwektywami. Jest to dyskryminacja ścigana przez policję.
•    Brak czasu wolnego – zdarza się, że opiekunka jest zamykana na klucz na terenie posesji, lub w inny sposób jest jej ograniczana możliwość korzystania z przerwy. Powinna mieć harmonogram przerw, a jeśli to niemożliwe, najpóźniej każdego poranka powinna się dowiedzieć, o której ma przerwę, tak aby mogła sobie zaplanować dzień. Jeśli klient zmieni zdanie, to nie powinien to już być jej problem.

Dlaczego w ogóle do tego dochodzi?

•    gdy pracujesz na czarno, odzierasz się z praw pracowniczych i jeśli trafisz na złych ludzi, to będą to wykorzystywać,
•    brak znajomości języka niemieckiego robi z Ciebie bezbronną ofiarę,
•    gdy skarżysz się koordynatorowi lub agencji dla której pracujesz, twój klient jest gotowy skłamać na Twój temat, oskarżając Cię o lenistwo i zaniedbanie,
•    niestety często winne są agencje opiekuńcze oraz koordynatorzy, którzy zazwyczaj stają po stronie klienta,
•    rynek psują także same opiekunki.

Co robić?

Jeśli ktoś łamie twoje prawa, to robi to bez skrupułów i zazwyczaj z chęci zysku. Ewentualnie dlatego, że chce zaoszczędzić Twoim kosztem. Dlatego broń się, a najlepszą linią obrony jest prawda. W przypadku, gdy trafisz do takiego domu, bez krępacji użyj dyktafonu i kamerki w swoim telefonie. Staraj się nagrywać wszystkie patologiczne zdarzenia i konsekwentnie odmawiaj wykonywania zadań, których nie masz w kontrakcie. Nie wolno podsłuchiwać i rejestrować tylko cudzych rozmów, swoje własne możesz. Nie bój się, pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci bezpieczne środowisko pracy, a także przeszkolić Cię do obsługi urządzeń.

O co chodzi z tym Pflegegeld?

Pflegegeld to zasiłek opiekuńczy, który przysługuje osobie niemogącej normalnie funkcjonować na skutek problemów zdrowotnych, przez okres przynajmniej 6 miesięcy (Pflegegeld).
Osoba chcąca otrzymać ten zasiłek musi złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli nie jest w stanie ubiegać się o to świadczenie samodzielnie, może to zrobić za nią np. lekarz lub opiekun.
Do wniosku nie trzeba od razu dołączać dokumentacji medycznej. Można złożyć sam wniosek, a odpowiednia instytucja zgłosi się do wnioskodawcy, gdy uzna, że jakichś dokumentów lub informacji brakuje, jednocześnie dając czas na ich uzupełnienie.

Na podstawową pomoc (Grundpflege) składa się: higiena osobista, odżywianie oraz mobilność.

Pflegestufe 1

Podopieczny wymaga pomocy co najmniej w dwóch czynnościach z zakresu Grundpflege przynajmniej jeden raz na dobę. Do tego konieczne jest wsparcie w pracach domowych. Łącznie dla osoby sprawującej opiekę nad potrzebującym oznacza to pomoc w czynnościach minimum 90 minut dziennie. Czas ten jest podzielony na prace domowe i na Grundpflege, na pomoc personalną powinno przypadać  przynajmniej 45 minut.
Miesięczne dofinansowanie dla rodziny wynosi: 244€, dla osób z demencją 316€

Pflegestufe 2

Podopieczny wymaga pomocy trzy razy na dobę w zakresie podstawowej opieki, bez względu na porę dnia czy nocy. Zakłada się także, że pacjent wymaga pomocy w pracach domowych. Ogólnie czas pomocy na dzień kształtuje się w granicach co najmniej 3 godzin. Z tego minimum 2 godziny powinny być przeznaczone na Grundpflege.
Miesięczne dofinansowanie dla rodziny wynosi: 458€, dla osób z demencją 545€

Pflegestufe 3

Trzeci stopień Pflegestufe jest oznaczeniem przypadków najcięższych, wymagających pomocy całodobowej. Ponadto przy Pflegestufe 3 konieczna jest pomoc pacjentowi w domu co najmniej kilka razy w ciągu tygodnia.
Miesięczne dofinansowanie dla rodziny wynosi: 728€

Chcesz wiecieć więcej, wejdź TUTAJ jeśli chcesz obliczyć Stufe i punkty kliknij TU

Dofinansowanie nauki zawodu w Niemczech

W celu umożliwienia nauki, Urząd Pracy wypłaca dofinansowanie nauki zawodu (niem. Berufsausbildungsbeihilfe, w skrócie BAB).

Jak długo urząd pracy wypłaca dofinansowanie nauki zawodu?

Dofinansowanie jest wypłacane przez cały okres trwania nauki zawodu. Ważne, aby wniosek wpłynął do urzędu w terminie, najlepiej przed rozpoczęciem nauki. W przypadku złożenia wniosku po rozpoczęciu nauki, dofinansowanie zostanie wypłacone maksymalnie od początku miesiąca, w którym został on złożony.

Ile wynosi dofinansowanie nauki zawodu?

Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju zakwaterowania. Pod uwagę brany jest dochód własny podejmującego naukę zawodu. Dochód osoby, z którą podejmujący naukę zawodu oraz czy jest w związku małżeńskim.

A jak to działa w praktyce?

Przykładowo jesteś zatrudniona jako pomoc opiekunki w domu opieki i zarabiasz 1700€ miesięcznie. Twój pracodawca proponuje Ci, żebyś podniosła swoje kwalifikacje i poszła do trzyletniej szkoły zawodowej. W trakcie nauki będziesz zarówno chodziła do szkoły, jak i pracowała u swojego pracodawcy. W pierwszym roku twoje wynagrodzenie będzie wynosiło 700€, w drugim 800€, a w trzecim 900€. Jeśli nigdy nie ukończyłaś szkoły dającej Ci zawód w Niemczech, możesz udać się do urząd pracy po zasiłek – wypłacą Ci wyrównanie do twojego pierwotnego wynagrodzenia, czyli do 1700€. Po ukończeniu szkoły będziesz zatrudniona na innym stanowisku, co związane jest z podwyżką, a Twoje wynagrodzenie wzrośnie do ok. 2600€ miesięcznie.
Dofinansowanie nie jest przyznawane osobie, która zdobyła już wykształcenie zawodowe w Niemczech!

Czas pracy

•    czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin tygodniowo,
•   czas pracy może zostać wydłużony do 50 godzin w tygodniu, nie może jednak przekroczyć 8 godzin dziennie w rozliczeniu sześciomiesięcznym.
•    w rzadkich przypadkach czas pracy może zostać tymczasowo zwiększony do 10 godzin dziennie, co daje 60 godzin pracy tygodniowo, jeżeli w ciągu 6 miesięcy (24 tygodni) wynosi on średnio 8 godzin dziennie,
•    czas pracy  dla kobiety w ciąży i karmiących matek w dwóch następujących po sobie tygodniach (Doppelwoche) nie może przekroczyć 80 godzin, a praca w nocy, niedziele i święta jest dopuszczalna tylko w niektórych przypadkach.
•    Podsumowując – pracownik może pracować w dni robocze maksymalnie 8 godzin dziennie. Ustawa wyznacza maksymalny tygodniowy czas pracy o długości 48 godzin (dni robocze to dni od poniedziałku do soboty).
•    Minimalny okres urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni roboczych rocznie.

Urlop ten przysługuje po przepracowaniu 6 miesięcy. Liczba dni urlopu wzrasta wraz ze stażem pracy. Umowy zbiorowe zazwyczaj wydłużają czas urlopu do przynajmniej 30 dni.
•    W czasie urlopu pracownik takie samo wynagrodzenie, jakie by dostał, gdyby pracował.

Nadgodziny (Überstunden)

•    w danym dniu pracy pracownik może zostać poproszony o pracę po godzinach tylko w wyjątkowych sytuacjach zakładowych,
•  nie można żądać od pracownika pracy po godzinach w wymiarze 25% normalnego czasu pracy,
•    jeżeli szef zażąda zbyt dużej ilości nadgodzin, szkodząc np. Twojemu zdrowiu, grozi mu postępowanie karne. Kary sięgają 15 000€, a w najgorszym przypadku kończą się aresztem.

Ile nadgodzin można zrobić?

•   maksymalny czas pracy (Höchstarbeitszeit) wynosi 48 godzin tygodniowo,
•   po zakończeniu pracy, pracownik musi mieć 11 godzin przerwy. Osoba pracująca do 19:00 może więc rozpocząć pracę dopiero następnego dnia rano o 6:00. Istnieje jednak kilka wyjątków, w których czas ten się zmienia, np. w zakładach opieki, hotelach, restauracjach czy zakładach komunikacji miejskiej,
•  w przypadkach wyjątkowych, dopuszczalne jest maksymalnie 10 godzin pracy dziennie (bez przerwy) i 60 godzin tygodniowo – w takim systemie można jednak pracować tylko przez krótki czas.

Wynagrodzenie nadgodzin

•    za pracę w nadgodzinach obowiązują dodatki w wysokości 25, 50 i 75% stawki podstawowej (Überstundenzuschlag),
•    pracownik ma prawo do dodatku za nadgodziny tylko wtedy, gdy został on ustalony w umowie o pracę (Arbeitsvertrag), zbiorowym układzie pracy (Tarifvertrag) lub porozumieniu zakładowym (Betriebsvereinbarung),
•    za przepracowane nadgodziny pracownik albo otrzymuje wynagrodzenie, albo wybiera wolne dni (Freizeitausgleich). Reguluje to umowa. Gdy tego nie zrobi, a stosunek pracy wygaśnie, pracodawca musi wypłacić nadgodziny,
•    pracownik musi umieć udokumentować swoje nadgodziny

Przerwy w pracy (Ruhepause)

Przerwy w pracy przysługują każdemu pracownikowi, a ich długość uzależniona jest od czasu pracy.
•    pracownik może pracować bez przerwy maksymalnie 6 godzin. Jeżeli pracuje od 6 do 9 godzin dziennie, przysługuje mu łącznie 30 minut przerwy (dwa razy 15 minut lub raz 30 minut). Czas ten nie wlicza się w czas pracy,
•    pracodawca jest zobowiązany do zadbania o to, by pracownik korzystał z wyznaczonych przerw,
•    pracownik ma prawo na spędzenie swojej przerwy według swojego uznania i nie jest wtedy związany żadnymi obowiązkami pracowniczymi.
Praca w nocy (Nachtarbeit)
•    praca nocna jest uważana za taką, gdy trwa ponad dwie godziny w czasie od 23:00 do 6:00,
•    w przypadku pracy w nocy, czas pracy może zostać wydłużony do maksymalnie dziesięciu godzin, jeżeli w danym miesiącu kalendarzowym nie pracowano dłużej niż średnio osiem godzin dziennie,
•    pracownicy pracujący w nocy mają prawo do odpowiedniej ilości dni wolnych od pracy lub dodatku finansowego – chyba że istnieją inne ustalenia taryfowe,
•    osobom pracującym w zakładach czynnych przez całą dobę, przysługuje dodatek w wysokości 30%, a pracującym w systemie zmianowym z nocną zmianą – w wysokości 20%, ale tylko co trzy tygodnie.

Gratulujemy tym, którzy dotarli na sam koniec tego artykułu 🙂