Zaznacz stronę

Jak wybrać opiekunkę? To zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia Klienta. Osoba trwale niepełnosprawna fizycznie bardziej potrzebuje osobistego asystenta. Senior potrzebuje doświadczonej opiekunki osób starszych. Ważne jest także, czy potrzebna jest opiekunka dochodząca czy całodobowa.

Jak spośród tysięcy kandydatek wybrać tę właściwą?

Poniżej znajdziesz kilka cennych rad.

Cechy opiekunki

Empatia, optymizm, serdeczność, asertywność, cierpliwość i odpowiedzialność. Bez tych cech charakteru trudno wyobrazić sobie profesjonalną opiekunkę.

Empatia

Pozwoli opiekunce wyczuć potrzeby Klienta, właściwie je zinterpretować, a następnie udzielić fachowej pomocy. Przydaje się to w pracy z osobami, które mają utrudniony kontakt werbalny, np. klient mówi niewyraźnie lub w ogóle (Parkinson, otępienie naczyniopochodne) lub cierpi na demencję, która utrudnia Klientowi określenie potrzeb i opiekunka musi się ich domyślić.

Optymizm

Seniorzy czy osoby niepełnosprawne często cierpią na depresję lub niepokoje związane ze stanem zdrowia. Opiekunka powinna ich podtrzymać na duchu i nie ulec czarnowidztwu. Niektórych Klientów optymizm opiekunki może irytować, dlatego czasem bardziej przydatne okaże się jej realistyczne podejście do życia.

Serdeczność

Praktycznie nie jest możliwe pomaganie ludziom, jeśli nie darzy się ich sympatią. Wszystkie choroby, które dotykają ludzi mają jakąś ciemną stronę. Pomaganie ludziom może być drenujące emocjonalnie lub nieprzyjemne. Wrodzona serdeczność pozwoli opiekunce czerpać satysfakcję z niesionej pomocy.

Asertywność

Czasem Klient potrafi być nadmiernie wymagający, czasem trudny we współżyciu, opiekunka nie może w takich sytuacjach się zamartwiać i szukać dróg ucieczki. Powinna konstruktywnie wyjaśnić jakie są granice jej obowiązków, dzięki czemu będzie mogła zdobyć szacunek Klienta, a także zachować poczucie własnej godności.

Cierpliwość

Osoby chore robią wszystko znacznie wolniej niż osoby zdrowe i potrzebują poświęcić więcej czasu na wykonywanie czynności. Opiekunka musi znaleźć w sobie spokój i cierpliwość, która sprawi że Klient będzie czuł satysfakcję z samodzielnie wykonywanych działań. Anielska cierpliwość przydaje się w pracy z osobami cierpiącymi na zaawansowaną demencję.

Odpowiedzialność

Do zadań opiekunki należy podawanie właściwych lekarstw o właściwej porze dnia (Wielka Brytania). Przygotowywanie zbilansowanych posiłków i odpowiedniej ilości napojów. Musi być w pełni świadoma tego, że  drugi człowiek jest od niej zależny. Zaniechanie pewnych czynności może być fatalne w skutkach.

Oprócz właściwych cech charakteru opiekunka

powinna być kompetentna i doświadczona.

Wiedza medyczna

Bez podstawowej wiedzy medycznej opiekunka nie będzie mogła wykonywać swojej pracy. Musi wiedzieć co to jest demencja, wylew, choroby serca i jak pracować z osobami cierpiącymi na takie schorzenia. Musi wiedzieć w jaki sposób pielęgnować ciało osoby leżącej, a w jaki sposób osoby mobilnej. Potrafić przygotować zbilansowane posiłki dostosowane do stanu zdrowia Klienta.

Umieć przewidzieć niebezpieczne sytuacje i im zaradzić. Powinna wiedzieć kiedy zadzwonić po pogotowie i jak udzielić pierwszej pomocy. Cały panel informacji na temat tego co powinna wiedzieć opiekunka można znaleźć w zakładkach: Filmy szkoleniowe oraz Co musi wiedzieć opiekun

Umiejętność mówienia, czytania, pisania, liczenia

To zagadnienie może się przeciętnemu człowiekowi wydawać zabawne i absurdalne jednocześnie. Jednak w zawodzie opiekuna w Wielkiej Brytanii pracuje bardzo dużo osób, które nie kończyły szkół w Europie. Kandydaci mogą bardzo dobrze władać językiem pracodawcy (Wielka Brytania miała do niedawna kilkadziesiąt kolonii), ale może się okazać że nie potrafią oni ani pisać ani liczyć i nie poradzą sobie z domowymi finansami, prowadzeniem dokumentacji ani z podawaniem leków. Agencje opiekuńcze bardzo często w swoich testach uwzględniają zadania arytmetyczne, których niektórzy kandydaci nie zaliczają.

W Niemczech tysiące opiekunek z Europy środkowowschodniej nie mówią zbyt dobrze po Niemiecku. Rodziny Klientów nie zdają sobie sprawy z tego, że opiekunki, bardzo często szukają, pomocy dla seniorów na forach branżowych. Można znaleźć tam wpisy o treści: „Mój Klient od dwóch godzin ma krwotok z nosa. Co ja mam zrobić?!” A odpowiedź jest prosta – powinna umieć zadzwonić na pogotowie i wezwać pomoc, niestety bariera językowa jej na to nie pozwala.

Umiejętność pisania przydaje się gdy potrzebna jest osobista asystentka, która musi umieć odpisać na listy, wypełnić wnioski i prowadzić domową korespondencję i dokumentację. Jeśli Klient lubi aby mu czytano lub gdy sam nie potrafi przeczytać swojej korespondencji to umiejętność czytania staje się oczywista.

Tło kulturowe

Dla jednych nieważne dla innych szalenie istotne. Jeśli Klient chce aby opiekunka towarzyszyła mu w restauracji,  teatrze czy kościele, przed zatrudnieniem jej powinien upewnić się, że ma takie doświadczenie i że nie ma nic przeciwko. Czasem Klienci narzekają, że opiekunka nie potrafi gotować najprostszych dań takich jak spaghetti, ponieważ nie były one popularne w regionie z którego pochodzi. Dlatego zanim wybierzesz opiekunkę zrób listę rzeczy, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

Rodzaje Opiekunów

Całodobowa opiekunka seniorów

Jeśli Klient jest sprawny intelektualnie i potrzebuje opiekunki bardziej jako osoby do towarzystwa, wtedy taka opiekunka nie musi mieć doświadczenia. Natomiast jeśli Klient jest osobą chorą, opiekunka powinna mieć minimum rok doświadczenia w zawodzie, w tym kilka miesięcy z podobną jednostką chorobową, na którą cierpi Klient. W każdym przypadku powinna umieć komunikować się w języku swojego klienta.
Zakres obowiązków:

Pomoc personalna

Gdy podopieczny nie radzi sobie z wykonywaniem toalety porannej i wieczornej, należy mu w tym pomóc. Wtedy w zakres obowiązków opiekunki wchodzi m.in.:

 • mycie ciała,
 • mycie zębów,
 • pielęgnacja sztucznej szczęki,
 • czesanie włosów,
 • pomoc przy goleniu,
 • wcieranie kremów i maści,
 • kontrola wyglądu skóry,
 • bandażowanie opuchniętych nóg,
 • zmiana pieluch lub pielucho-majtek,
 • pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu się.
Dbanie o dom

Opiekunka powinna zajmować się nie tylko podopiecznym, ale również dbać o jego otoczenie. Przy opiece nad domem klienta w zakres obowiązków opiekunki wchodzi:

 • zakupy,
 • przygotowywanie zbilansowanych posiłków według upodobań klienta,
 • pieczenie ciast,
 • zmywanie naczyń,
 • pranie,
 • prasowanie,
 • sprzątanie,
 • zmiana pościeli,
 • prowadzenie rejestru wydatków wraz z paragonami,
 • przystrajanie domu na święta,
 • pozostałe drobne prace domowe.

Dodatkowo do obszaru zadań opiekunki należy:

 • rejestrowanie czy klient odżywia się prawidłowo i czy wypija wystarczającą ilość płynów w ciągu całego dnia,
 • pomoc przy mierzeniu ciśnienia,
 • zachęcanie klienta do ćwiczeń rehabilitacyjnych i asystowanie przy nich,
 • podawanie lekarstw, pod warunkiem, że opiekunka jest do tego odpowiednio przeszkolona.
Podawanie lekarstw

Jeśli opiekunka nie jest do tego odpowiednio przeszkolona – nie wolno jej

ani wkładać tabletek do „tygodniowych pudełek”, ani podawać lekarstw klientowi!

Do jej obowiązków należy wtedy jedynie podanie podopiecznemu opakowań z lekarstwami i przypomnienie mu o konieczności ich wzięcia. Klient sam musi wiedzieć o jakich porach i w jakich ilościach powinien wziąć odpowiednie tabletki.

Wsparcie emocjonalne i organizacyjne

Opiekunka powinna poświęcać podopiecznemu tyle czasu, ile on potrzebuje, dotrzymując mu towarzystwa w taki sposób, jak tego oczekuje. To mogą być: wspólne jedzenie posiłków, wspólne oglądanie telewizji i towarzyszące temu dyskusje, granie w karty lub przyjemne towarzyskie rozmowy.
Do organizacyjnych zadań opiekunki należy przypominanie klientowi o ważnych dla niego dniach w ciągu roku, które zwykł celebrować (np. urodziny członków rodziny lub inne uroczystości).
Można go również zachęcać do aktywnego brania udziału w życiu społecznym jak: wychodzenie do znajomych, kościoła, restauracji, kina czy teatru, a także na spacery lub do ogrodu.

Do zadań opiekunki NIE należy:

 • sprzątanie w pokojach pozostałych członków rodziny,
 • wykonywanie ciężkich prac fizycznych, takich jak pielęgnowanie ogrodu, sprzątanie garażu czy mycie okien,
 • wypełnianie innych obowiązków, które nie mają nic wspólnego z pomocą podopiecznemu i poprawianiem jakości jego życia.

Czas pracy

Jeśli korzystasz z usług opiekunki całodobowej, szanuj jej czas pracy. Dobowy czas pracy nie powinien wynosić więcej niż 12 godzin na dobę a opiekunka powinna mieć zagwarantowane 7 godzin przerwy na sen. Oczywiście dopuszcza się, że opiekunka wstanie raz w nocy na kilkanaście minut, aby podać lekarstwo lub pomóc starszej osobie skorzystać z toalety. Nie może to się jednak zmienić w kilka pobudek. Każdorazowe obudzenie opiekunki winno być dodatkowo płatne.

Przemęczona opiekunka to zmierzła opiekunka. A jeśli jej czas snu będzie zakłócany co noc, wtedy to już będzie niekompetentna opiekunka. Trzeba także pamiętać, że każdy po wykonaniu pracy ma, zagwarantowany prawem, czas na odpoczynek. Jeśli Klient wymaga regularnego wsparcia zarówno w dzień jak i w nocy powinien zatrudnić dwie opiekunki, dzienną i nocną.

Oprócz dobowego  czasu pracy, warto też wiedzieć jaki system zmian wprowadzić.
Opiekunka, która pracuje dłużej niż 4 tygodnie pod rząd jest narażona na frustrację i  na zespół stresu opiekuna. Ignorowany i nieleczony ZSO prowadzi do rozwoju depresji (11-30%) oraz do uzależnienia od alkoholu.

Zatem idealny system dla opiekunki to 2 – 4  tygodnie pracy na 2 – 4 tygodnie wolnego. Oczywiście są opiekunki, które lubią pracować 6- 8 tygodni na raz, wtedy jednak trzeba obserwować, czy wydłużony czas pracy nie wpływa na jakość świadczonych przez nią usług. W renomowanych brytyjskich agencjach, maksymalny czas pracy to  6 tygodni na raz.

Dodatkowe udogodnienia

Opiekunka musi mieć zapewniony własny pokój z dostępem do nielimitowanego Internetu lub telefon z możliwością bezpłatnego dzwonienia do kraju z którego pochodzi. Opiekunka ma prawem zapewnioną przerwę:

w Niemczech:
 • 3 godziny w ciągu dnia lub,
 • dwie godziny przerwy przez 6 dni w tygodniu, a następnie wyrównanie – 6 godzin przerwy w sobotę.
w Anglii:
 • 2 godziny w ciągu dnia,
 • mile widziana przerwa 8 godzinna jeden raz w tygodniu.

Najpóźniejszy termin wyznaczenia przerwy jest rano.

W naszej bazie posiadamy duety opiekunek, które pracują na zmiany i pracują np. w systemie 3 tygodnie pracy na 3 tygodnie wolnego.

Jak ustrzec się przed opiekunką alkoholiczką

Z przykrością poruszamy temat alkoholizmu wśród opiekunek całodobowych, niestety jest to problem nagminny wśród opiekunek pracujących w Niemczech:
W każdym środowisku można znaleźć osoby cierpiące na choroby alkoholowe. W przypadku opiekunek, można by je podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to doświadczone, wykwalifikowane, dobrze władające językiem niemieckim i ceniące się opiekunki (oczekujące wynagrodzenia minimum 2400-2600€ brutto) i w tej grupie jest mniejsze ryzyko trafienia na niewłaściwą opiekunkę. Druga grupa to osoby ze słabym doświadczeniem, z podstawową znajomością języka obcego, pracujące za marne 800-1200€ miesięcznie. W grupie tej dominują osoby niewykwalifikowane, których dramatyczna sytuacja osobista, zmusiła do pracy za tak niskie wynagrodzenie. W grupie tej, częściej można spotkać się z problemem alkoholowym.

Niestety czujemy się także zobowiązani wspomnieć o tym, że nie wszyscy klienci traktują opiekunki z należnym im szacunkiem. Z przykrością stwierdzamy, iż częstą praktyką jest zatrudnianie opiekunki na czarno. Co gorsza opiekunki takie traktowane są jak podlejszego gatunku służące a do tego wszystkiego dochodzi wielomiesięczna rozłąka z najbliższymi.

Przepracowanie, poczucie krzywdy, osamotnienie, narastająca frustracja i brak możliwości jej odreagowania, stają się  wystarczającym argumentem, żeby sięgnąć po napoje wyskokowe. Jeśli do tego jest łatwy dostęp do alkoholu  (barek Klienta), to nieszczęście gotowe.  Opiekunki świetnie maskują swoją chorobę alkoholową i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej żadna się nie przyzna, że go nadużywa.

Tak naprawdę nie da się stwierdzić czy opiekunka cierpi na alkoholizm. Jedyną możliwością jest kontrolowanie jej pracy poprzez niezapowiedziane wizyty. Warto także uświadomić kandydatkę, że alkohol nie będzie tolerowany w miejscu pracy. A każde jego nadużycie zgłaszane na Policję.

Można także zamontować  kamery, jest to legalne, jednak pracownicy muszą o tym zostać poinformowani,  najlepiej żeby opiekunka podpisała dokument, że wie o działającym monitoringu. (Nie można instalować kamer w miejscach, gdzie opiekunka czy inna osoba, np. Klient, może oczekiwać zachowania swojej prywatności, np. w przebieralniach, toaletach, prywatnych gabinetach itp.)

Asystent osoby niepełnosprawnej fizycznie

Jeśli Klient jest czasowo lub trwale niepełnosprawny fizycznie, potrzebuje osobistego asystenta, który pozwoli mu cieszyć się aktywnym życiem. Asystent powinien umieć:
•    Mówić i pisać w języku swojego Klienta,
•    Posiadać prawo jazdy a także doświadczenie w prowadzeniu samochodu,
•    Posiadać doświadczenie w pielęgnowaniu ciała osoby niepełnosprawnej,
•    Gotować i przygotowywać posiłki,
•    Lubić długo i ciężko pracować.
Osobisty asystent, może pracować jako opiekun całodobowy, lub jako opiekun dochodzący na kilka godzin rano i kilka godzin wieczorem. Najlepiej mieć podpisaną umowę bezpośrednio z asystentem, płacenie prowizji agencji opiekuńczej, za tego samego opiekunka nie ma większego sensu.

Środowiskowa opiekunka seniorów

Są to osoby zatrudnione przez agencje opiekuńcze. Opiekunowie świadczą wiele usług pielęgnacyjnych, dlatego muszą posiadać dużą wiedzę oraz doświadczenie. W przypadku opiekunki dochodzącej, najważniejsze będzie wybranie najwyżej klasy agencji, która zatrudnia tylko najlepszych pracowników.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz czy chcesz skorzystać z usług agencji opiekuńczej czy bezpośrednio zatrudnić opiekunkę.

Jeśli chcesz zatrudnić opiekunkę koniecznie przeczytaj artykuł jak zweryfikować opiekunkę, możesz też zlecić tę usługę Carers Book. Rekrutujemy opiekunki dla renomowanych brytyjskich agencji opiekuńczych.