Mężczyznom łatwiej znaleźć pracę w zawodzie opiekuna w domach spokojnej starości niż na stanowisku opiekun całodobowy czy dochodzący, ponieważ 30% opiekunów w domach opieki to mężczyźni. Jeśli szukasz pracy jako opiekunka w domu spokojnej starości, musisz tę pracę lubić, mieć chęć do pracy z ludźmi i niesienia im pomocy. Oprócz chęci musisz także być silna fizycznie i emocjonalnie, gdyż praca ta jest bardzo wyczerpująca.

Osoby ciężko chore, w zaawansowanym stadium demencyjnym muszą mieć zapewnioną specjalistyczna opiekę 24 godziną i to oni głownie są pensjonariuszami domów opieki.  Wymagania stawiane aplikującym kandydatom są znacznie niższe niż w przypadku opiekunek całodobowych (Wielka Brytania, Szwajcaria).

Kompetencje językowe

Opiekunka w domu spokojnej starości musi znać język kraju, do którego jedzie. Jednakże, ogromny popyt oraz rotacja pracownicza w domach seniora sprawia, że wymagania są dość niskie. Praca w domach seniora to bardziej świadczenie usług pielęgnacyjnych i organizacyjnych niż dotrzymywanie towarzystwa. Miejsce pracy to idealne miejsce, gdzie można języka obcego się douczyć.

Wymagania językowe są różne w zależności od kraju:

  • w Wielkiej Brytanii wymagana jest podstawowa znajomość języka angielskiego  – poziom A2
  • w Niemczech wymagany jest dość dobra znajomość języka niemieckiego (B1), choć nie jest on konieczny do znalezienia pracy. Prywatni zleceniodawcy akceptują kandydatki nawet ze słabymi umiejętnościami językowymi (A2).
  • w Szwajcarii zawsze wymagana jest bardzo dobra (B2) znajomość języka niemieckiego, francuskiego lub włoskiego, w zależności od kantonu, w którym chcesz pracować.

 

Doświadczenie

Prawie każdy posiada doświadczenie w opiekowaniu się bliskimi, lecz praca z osobami obcymi wygląda zupełnie inaczej.
Zawód opiekunki często polega na zajmowaniu się osobami niepełnosprawnymi lub starszymi, które cierpią na demencję oraz inne schorzenia. Doświadczenie w tej pracy jest bardzo mile widziane.

Zaświadczenie o niekaralności

Być może do pracy jako opiekunka w domu spokojnej starości potrzebne ci będzie zaświadczenie o niekaralności. Jak to wygląda w poszczególnych krajach?

  • Wielka Brytania – przepisy prawa nakazują każdemu pracownikowi opieki społecznej posiadać angielskie zaświadczenie o niekaralności (DBS).
  • Niemcy i Szwajcaria – nie ma zwyczajowych ani formalnych wymogów posiadania zaświadczenia o niekaralności.

Stwórz swój profil w Carers Book

Jeśli chcesz znaleźć pracę jako opiekunka w domu spokojnej starości – stwórz swój profil na naszym portalu, a następnie przeglądaj oferty pracy i aplikuj na te, które cię zainteresują.
Pracodawcy przeglądają profile opiekunek i jeśli któraś spełnia ich oczekiwania – proszą nas o skontaktowanie ich z nią.
Pamiętaj, aby w referencjach podać numery telefonów, numery fax lub adresy email do osób, które ci je wystawiły. Agencje usług opiekuńczych oraz prywatni zleceniodawcy będą chcieli zweryfikować twoje doświadczenie.
Jeśli pilnie szukasz pracy – warto przeczytać ten artykuł.