Zaznacz stronę

Osoby niepełnosprawne lub chore mieszkające we własnych domach czasem potrzebują wsparcia. Niektórzy nie potrzebują opiekunki całodobowej, ponieważ opieka dochodząca jest w zupełności wystarczająca na ich potrzeby.

Opiekunka dochodząca pomaga klientowi w podstawowych czynnościach, takich jak, poranna kąpiel, podanie lekarstw, przygotowanie i podanie posiłków, wieczorna toaleta.
Tacy podopieczni nie wymagają ciągłej opieki, potrzebują jedynie wsparcia w niektórych istotnych aspektach życiowych.
Opiekunki są zatrudniane najczęściej przez agencje opiekuńcze lub bezpośrednio przez samych klientów.

Opieka dochodząca w agencji

Jeśli opiekunka pracuje dla agencji, otrzymuje listę osób, które musi odwiedzić w ciągu dnia. Każdy klient jest umówiony na inną godzinę i przy każdym kliencie są inne zadania do wykonania.
Czasem opiekunka dochodząca będzie spędzać u klienta pół godziny, a czasami dwie lub cztery. Czas, jaki opiekunka musi poświęcić klientowi, określany jest przez agencję. Opiekunka wykonuje czynności, które zostały przez klienta zamówione.
Opieka dochodząca to najczęściej praca w godzinach od 7 do 23 z kilkoma godzinami przerwy w ciągu dnia (Wielka Brytania). Możliwa jest praca na zmianę poranną lub popołudniową (Niemcy, rzadziej Wielka Brytania). Pracuje się od poniedziałku do niedzieli, jednak zgodnie z przepisami prawa opiekunka może pracować maksymalnie  sześć dni w tygodniu.
Oprócz serwisu dziennego, można także świadczyć usługi opiekuńcze na nocnych zmianach. Z usług takich zazwyczaj korzystają osoby, które nagle zachorowały, po operacji lub po pobycie w szpitalu. Nocne dyżury trwają zazwyczaj od 22 do 6 rano.
Najczęstszą formą umowy dla opiekunki dochodzącej jest kontrakt na pełny etat.

Opieka dochodząca dla osoby prywatnej

System takiej pracy zawsze jest ustalany indywidualnie z klientem w zależności od jego potrzeb. Bardzo często klientami są osoby niepełnosprawne np. osoby z uszkodzonym kręgosłupem, z porażeniem mózgowym, wymagające jedynie asysty przy niektórych czynnościach takich jaki higiena osobista, przygotowywanie posiłków, wożenie klienta specjalistycznym samochodem, prowadzenie korespondencji i rachunków.

Dla kogo jest ta praca?

  • dla osób, które chcą pracować docelowo jako opiekunka całodobowa w Wielkiej Brytanii, ale nie mają odpowiedniego doświadczenia albo wystarczającej znajomości języka
  • dla osób, które chcą mieć elastyczny czas pracy dot. Wielkiej Brytanii
  • dla osób lubiących pracę samodzielną, w ruchu i lubiących jeździć samochodem