Opiekunka dochodząca pomaga wielu osobom jednego dnia. Obowiązki opiekunki środowiskowej polegają głównie na wykonywaniu określonych zadań.
Wizyta u jednego podopiecznego trwa od 30 minut do dwóch godzin. Opiekunka, w zależności od kondycji zdrowotnej klienta, którym się opiekuje, może mieć różne obowiązki.
Główne obowiązki opiekunki środowiskowej
Gdy podopieczny nie radzi sobie z wykonywaniem toalety porannej i wieczornej, należy mu w tym pomóc. Wtedy w zakres obowiązków opiekunki wchodzi m.in.:
- mycie ciała
- mycie zębów
- pielęgnacja sztucznej szczęki
- czesanie włosów
- pomoc przy goleniu
- wcieranie kremów i maści
- kontrola wyglądu skóry
- bandażowanie opuchniętych nóg
- zmiana pieluch lub pielucho-majtek
- opróżnianie worków cewnikowych lub stomii
- pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu się
Dodatkowo do obszaru zadań opiekunki należy:
- rejestrowanie czy klient odżywia się prawidłowo i czy wypija wystarczającą ilość płynów w ciągu całego dnia
- pomoc przy mierzeniu ciśnienia
- zachęcanie podopiecznego do ćwiczeń rehabilitacyjnych i asystowanie przy nich
- podawanie lekarstw, pod warunkiem, że opiekunka jest do tego odpowiednio przeszkolona (w Niemczech jest to zabronione)
Dbanie o dom
- przygotowywanie zbilansowanych posiłków (w zależności od pory dnia może to być śniadanie, obiad lub kolacja),
- zmywanie naczyń,
- zmiana pościeli.
Wsparcie emocjonalne i organizacyjne
Opiekunka dochodząca czasem zastępuje opiekunkę całodobową w trakcie jej przerwy. Wtedy głównym zajęciem opiekunki dochodzącej jest dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu. Może to być granie w karty, przyjemna towarzyska rozmowa lub wspólny spacer.
Use it or lose it!
Jeśli klient potrafi coś zrobić samodzielnie, opiekunka powinna zachęcać go do wykonywania tych czynności samemu lub z jej pomocą. Wszelka aktywność pozwala klientowi zachować lepszą kondycję i zdrowie.
Rejestr zdarzeń
Obowiązki opiekunki środowiskowej to nie tylko opieka nad podopiecznym, ale również obserwacja jego stanu zdrowia. Na koniec każdej wizyty opiekunka odnotowuje wszystkie zdarzenia w prowadzonej dokumentacji. Jest ona narzędziem, które chroni zarówno klienta jak i opiekunkę.
Jeśli klient potrzebuje profesjonalnego wsparcia odpowiednich służb np. pielęgniarki lub lekarza, obowiązkiem opiekunki jest ich powiadomienie i odnotowanie tego faktu w dokumentach.