Zaznacz stronę

Zanim zaczniesz się uczyć opowiem ci jak działa pamięć. Wiedza ta przyda Ci się do wybrania metody uczenia się języków. Pamięć można podzielić na krótkotrwałą sensoryczną, krótkotrwałą operacyjną i długotrwałą.

Pamięć krótkotrwała sensoryczna

Pamięć ta przyjmuje praktycznie nieograniczoną ilość bodźców i informacji. Rejestruje praktycznie wszystko to co się wokół dzieje. Zauważysz tykanie zegarka, mijające cię osoby, samochody. Jeśli nie poświęcisz im uwagi zapomnisz o tym w przeciągu sekundy.

Pamięć krótkotrwała operacyjna

Ma ograniczoną pojemność, przechowuje tylko siedem informacji. Po dodaniu ósmej, jedną zapomnisz. Jeśli odebranego materiału nie powtórzysz zapomnisz w 18-30 sekund. Osoby, które profesjonalnie ćwiczą pamięć – mnemoniści, potrafią odtworzyć ponad 70 słów lub cyfr po jednorazowym odbiorze.

Pamięć długotrwała

Jest to magazyn pamięciowy, o teoretycznie nieograniczonej pojemności. Aby informacje zostały zapamiętane trwale, należy z informacjami dokonać szeregu procesów takich jak: rozumienie, kojarzenie, powtarzanie, naładowanie informacji silnymi emocjami.
Oczywiste jest też to, że najlepiej zapamiętujemy te rzeczy, które dotyczą nas osobiście i do których mamy osobisty stosunek. Wszelkie wyrażanie własnych poglądów, opinii i kojarzenie nowych słówek z rzeczami z otoczenia, sprawią, że szybciej je zapamiętasz.
Jak zapamiętujemy?
•    10% z tego, co czytamy
•    20% z tego, co słyszymy
•    30% z tego, co widzimy
•    50 % z tego, co widzimy i słyszymy
•    70% z tego, co mówimy
•    90% z tego, co mówimy i robimy

Metody uczenia się języków

Wybranie metody uczenia się języków jest bardzo ważne i ma wpływ na to, jak szybko i sprawnie pójdzie Ci nauka. Poniżej wymieniłam nowoczesne metody.

Metoda 5s
Metoda angażująca wszystkie 5 zmysłów do nauki słówek.
Inkorporacja
Metoda uczenia się polegająca na myśleniu w obcym języku. Opowiada się po polsku historyjkę na temat nowo zapamiętywanego słówka. Gdy w zdaniu ma się ono pojawić używa się jego obcojęzycznej wersji.
Gestykulacja
Naukowcy dowiedli wpływ gestykulowania na poprawę pamięci. Nazywa się to poznanie ucieleśnione. Chodzi o to aby przypisać jakiś gest znaczeniowy do słowa. Przykładem może być uczenie się liczb na palcach.
Metoda Callana
Metoda nauki języków obcych, która bierze pod uwagę procesy pamięciowe, uczy mówienia. Nauczyciel zadaje pytanie dwukrotnie, a uczeń ma na nie odpowiedzieć. Gdy uczeń popełnia błąd w wypowiedzi, nauczyciel natychmiast go poprawia i kontroluje brzmienie wypowiadanych słów. W tej metodzie uczniowe pozbywają się bariery mówienia. Grupy zawsze są małe, więc każdy uczeń wielokrotnie odpowiada na pytania. Metoda ta wprowadza na raz nie więcej niż kilka słów, a następnie tworzy się z nich pytania i odpowiedzi. W kolejnych lekcjach wykorzystuje się słowa poznane na wcześniejszych lekcjach a to pozwala je trwale zapamiętać.
Metoda komunikatywna
Metoda wykorzystująca mówienie, czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu

Podsumowanie

Nie ucz się więcej niż 7 słówek na raz, bo i tak ich nie zapamiętasz.
Użyj metody uczenia się języków 5s, aby poczuć i wyobrazić sobie te słowa.
Dołóż gest do każdego nowego słówka.
Opowiedz historyjkę po polsku wplatając obcojęzyczne wyrazy, gestykuluj przy tym
Napisz tą historyjkę, w rzeczywistości lub wyobraź sobie kartkę papieru z zapisanymi słowami. Przyjrzyj się każdemu wyrazowi, zwróć uwagę na kolor atramentu, na kartkę, powąchaj ją.
Powiedz tą historyjkę na głos.
Opowiedz ją komuś, gestykulując.

I najważniejsze czerp z nauki zabawę, tak jak robią to dzieci.

Nauka języków

W tym dziale znajdziesz linki do filmów, które pomogą Ci się nauczyć języka obcego i osłuchać z nim.

Język angielski

Easy English– przypadkowi ludzie na ulicy udzielają odpowiedzi na te same pytania. Lekcje podzielone są tematycznie. Żywy język!
Extra in English– mini serial o przygodach kilku młodych osób.
BBC with English subtitles
BBC with English subtitles 2

Callan Method – przykład pierwszy
Callan Method – lekcje na youtube
Callan Method – przykładowa lekcja z nauczycielem

Język niemiecki

Mein Weg nach Deutschland – stworzony przez instytut Goethego. Nie tylko uczy niemieckiego, ale także zachowań w różnych sytuacjach.
Extra auf Deutsch – mini serial o przygodach kilku młodych osób.
Easy German – przypadkowi ludzie na ulicy udzielają odpowiedzi na te same pytania. Lekcje podzielone są tematycznie. Żywy język!

Język francuski

Easy French– przypadkowi ludzie na ulicy udzielają odpowiedzi na te same pytania. Lekcje podzielone są tematycznie. Żywy język!

Język włoski

Easy Italian– przypadkowi ludzie na ulicy udzielają odpowiedzi na te same pytania. Lekcje podzielone są tematycznie. Żywy język!