95% opiekunek to kobiety. Jeśli marzy Ci się praca jako opiekunka środowiskowa, musisz lubić tę pracę, chcieć pracować z ludźmi i nieść im pomoc.

Oprócz chęci musisz także posiadać odpowiednie cechy charakteru, jak cierpliwość, empatia i przede wszystkim, odpowiedzialność.

Kompetencje językowe

Musisz rozumieć co klient do Ciebie mówi i umieć mu odpowiedzieć. W trudnych sytuacjach czasem trzeba zadzwonić na pogotowie czy do lekarza i wtedy znajomość języka okazuje się niezbędna. W Anglii wystarczy znać język na poziomie A2/B1 a w Niemczech B2 oraz trzeba mieć ukończoną stosowną szkołę zawodową. 
Pracując jako opiekunka środowiskowa będziesz musiała udzielać różnym klientom wielu informacji oraz zamieszczać notatki w dokumentacji klienta.
Bardzo często do obowiązków opiekunek dochodzących należy podawanie leków, co wiąże się z czytaniem etykiet czy rozpisek.

Doświadczenie

Jeśli chcesz pracować w Wielkiej Brytanii nie musisz mieć doświadczenia, firma zapewnia odpowiedni trening i praktykę. Aplikuj już teraz
Aby być Pflegedienst w Niemczech musisz ukończyć szkołę i posiadać wiele godzin praktyk.

Zaświadczenie o niekaralności

Być może do podjęcia pracy jako opiekunka dochodząca potrzebne Ci będzie zaświadczenie o niekaralności. Jak to wygląda w poszczególnych krajach?

  • Anglia – przepisy prawa nakazują każdemu pracownikowi opieki społecznej posiadać angielskie zaświadczenie o niekaralności.
  • Niemcy i Szwajcaria – nie ma zwyczajowych ani formalnych wymogów posiadania zaświadczenia o niekaralności.

Stwórz swój profil w Carers Book

Jeśli chcesz znaleźć pracę w zawodzie opiekunki – stwórz swój profil na naszym portalu. Dzięki temu pracodawcy będą mogli w łatwy sposób Cię znaleźć, a Ty nie będziesz musiała przekopywać się przez sterty ofert w poszukiwaniu tej odpowiedniej.

Pamiętaj, aby w referencjach podać numery telefonów, numery fax lub adresy email do osób, które Ci je wystawiły. Agencje usług opiekuńczych oraz prywatni zleceniodawcy będą chcieli zweryfikować twoje doświadczenie.

Jeśli pilnie szukasz pracy – warto przeczytać ten artykuł.