Każdy klient cierpi na różne jednostki chorobowe i wizyta u każdego klienta wygląda inaczej. Poniżej znajdziesz przykładowy dzień pracy opiekunki środowiskowej.

Dzień pracy opiekunki środowiskowej dla agencji

Opiekunka osób starszych, na której przykładzie omówimy pracę dla agencji, ma na imię Ania.

Maria

7:00 Ania podjeżdża pod dom pierwszej klientki – Marii, która z trudnością porusza się przy pomocy balkonika. Przewidywany czas pobytu u niej to godzina.
Przed domem, w metalowej skrzynce zamykanej na kod, schowany jest klucz do mieszkania. Opiekunka zagląda do swojej dokumentacji, sprawdza szyfr, wyjmuje klucz ze skrzynki i wchodzi do mieszkania.
Maria już nie śpi, ale nadal leży w łóżku. Ania zakłada jednorazowy fartuszek i jednorazowe rękawiczki, pomaga Marii pójść do ubikacji, usiąść na toalecie i wychodzi, aby dać jej odrobinę prywatności. Wyrzuca rękawiczki, dokładnie myje ręce i  przygotowuje dla niej jej ulubione śniadanie – owsiankę na mleku z owocami oraz herbatę, sprawdzając datę przydatności produktów do spożycia. Po dziesięciu minutach Ania zakłada nowe rękawiczki, zabiera Marię do wanny i pomaga jej usiąść na krześle w niej zamontowanym. Za pomocą pilota opuszcza siedzenie na dół i zaczyna myć całe ciało Marii. Przy tych czynnościach ogląda, czy podopieczna nie ma na skórze wysypki, wybroczyn oraz innych zmian, które mogłyby ją zaniepokoić.
Po kąpieli Ania smaruje całe ciało Marii emolientem, na pośladki nakłada krem przeciw odleżynom, przepisany przez lekarza. Maria większość czasu spędza na siedząco lub leżąco, dlatego tak ważne jest pielęgnowanie miejsc narażonych na odleżyny.
Po ubraniu i uczesaniu Marii, Ania pomaga jej pójść do pokoju dziennego z widokiem na piękny ogród. Przynosi jej przygotowane wcześniej śniadanie oraz leki i podaje je Marii.
W trakcie wykonywania wszystkich czynności rozmawiają przyjacielsko. Te rozmowy są naprawdę ważne dla Marii, gdyż większość dnia spędza samotnie. Maria traktuję Anię jak członka swojej rodziny.
Na koniec Ania wyrzuca jednorazowe rękawiczki i fartuszek do specjalnego pojemnika (tak będzie robić za każdym razem, gdy ma do czynienia z ciałem podopiecznego) i wpisuje wszystkie ważne informacje do rejestru i wychodzi zabierając ze sobą listę zakupów.

Richard

8:15 Ania podjeżdża pod dom kolejnego klienta, tym razem jest to mężczyzna, który jest osobą leżącą – ma na imię Richard. Przewidywany czas pobytu u Richarda to 30 minut.
Richard mieszka z opiekunką całodobową i do zadań Ani należy asystowanie opiekunce jedynie w przewijaniu i porannej toalecie.

Kate

9:00 Ania podjeżdża pod dom Kate, która cierpi na demencję. Robi jej na śniadanie jajecznicę i herbatę, podaje jej lekarstwa, zmywa naczynia i włącza pranie. Wychodzi po pół godzinie.

smileyTeraz Ania ma godzinną przerwę, którą wykorzystuje

na swoje drugie śniadanie i kawę w pobliskiej kawiarni 

Maria

10:30 Ania udaje się do sklepu na zakupy dla Marii, zajmuje jej to pół godziny.

11:30 Ania wraca do Marii, przywozi jej zakupy, przygotowuje lunch, podaje lekarstwa i pomaga jej skorzystać z toalety. Czas pobytu pół godziny.

David

12:15 Ania podjeżdża pod dom kolejnego pacjenta – Davida. Rodzina troszczy się o niego rano i wieczorem, więc David potrzebuje wsparcia tylko w ciągu dnia. Przewidywany czas wizyty to 1,5 godziny. David chodzi samodzielnie, ale jest po wylewie i miewa zawroty głowy oraz duszności. Ania przypomina mu o lekarstwach i idzie do kuchni odgrzać w mikrofalówce obiad przygotowany wcześniej przez jego córkę. Stawia przed nim talerz z risotto. Po lunchu zmywa naczynia i zabiera Davida na spacer. Biorą ze sobą wózek inwalidzki oraz przenośną butlę z tlenem. Jeśli David osłabnie, będzie mógł usiąść, a w razie duszności – skorzystać z maski tlenowej.
Po spacerze Ania pomaga mu usiąść w fotelu, podaje mu szklankę wody, uzupełnia dokumentację, żegna się i wychodzi.

Kate

14:00 Ania wraca do Kate podać jej lunch i powiesić pranie. Przewidywany czas pobytu to 30 minut.

Richard

14:45 Ania wraca do Richarda i zmienia opiekunkę całodobową na 2 godziny. Czas ten spędza przed telewizorem doglądając jedynie czy u Richarda wszystko w porządku. Opróżnia worek cewnikowy z moczu oraz przynosi mu szklankę soku.

 

16:45 Dzień pracy opiekunki środowiskowej dobiega końca. Ania może wrócić do domu.

Praca w godzinach wieczornych ma podobny rytm –  wieczorna toaleta i przygotowywanie posiłków.

Podsumowanie

Dzisiaj Ania spędziła u klientów łącznie 7 godzin.

Jeśli pracuje w Niemczech czas spędzony na dojazdach do klientów jest wliczany do jej czasu pracy. Posiada samochód służbowy a paliwo zapewnia pracodawca.

Jeśli pracuje w Wielkiej Brytanii będzie miała wypłacone wynagrodzenie za czas spędzony u podopiecznych, a za czas spędzony na dojazdach będzie miała wypłaconą kilometrówkę (mileage). Auto może być służbowe albo prywatne, w tym drugim przypadku stawka za kilometrówkę będzie wyższa. Chcesz wiedzieć więcej wynagrodzeniu kliknij TUTAJ

Plusy

Jeśli pracujesz dla agencji, masz prawo do płatnego oraz bezpłatnego urlopu, kiedy tego potrzebujesz. Przykładowo możesz wziąć miesiąc wolnego i wrócić do swojego kraju na wypoczynek. To na agencji ciąży obowiązek zapewnienia klientowi płynności świadczonych usług. Firma zapewni tobie elastyczność czasu pracy. Jeśli masz dzieci i potrzebujesz odebrać je ze szkoły, tak możesz sobie ustawić grafik, aby było to możliwe.

Jeśli pracujesz dla agencji niemieckiej, nie ma minusów.

Minusy

Jeśli pracujesz w Anglii minusem jest stawka godzinowa za wynagrodzenie. Agencja pobiera opłatę 24-28 funtów za godzinę pracy, a tobie wypłaci najwyżej 10 funtów. Może to być dla ciebie przykre, ale to agencja zapewni tobie gwarancję ilości godzin i to ona bierze na siebie pełną odpowiedzialność. Agencja angielska podpisując umowę z klientem daje mu gwarancję świadczonych usług. Brak tej gwarancji spowodowałaby utratę licencji dla agencji. Jednocześnie daje klientowi możliwość odwołania wizyty nawet w ostatniej chwili. W praktyce oznacza to, że pomimo iż otrzymujesz grafik wizyt na tydzień z góry, musisz się liczyć z tym, że klient kontraktowy nawet na 15 minut przed planowaną wizytą, ją odwoła i nie będziesz miała za to wypłaconego wynagrodzenia. Jak sobie z tym problemem radzą opiekunki? Po prostu nie chcą mieć w swoim grafiku klientów, którzy notorycznie odwołują ich wizyty. Takim  klientom agencje często wypowiadają umowy.

W Wielkiej Brytanii sytuacja jest taka, że lista potencjalnych klientów chętnych na korzystanie z usług agencji jest bardzo długa i często kiedy już takiemu klientowi uda się podpisać kontrakt z agencją nie odwołuje on planowanych wizyt (nawet wówczas, gdy tak naprawdę pomoc opiekunki czasowo nie jest mu potrzebna), z obawy zerwania kontraktu przez agencję i trafienia ponownie na listę oczekujących. Co to oznacza dla ciebie? Możesz przyjechać do takiego klienta i nie mieć tak naprawdę nic do zrobienia.

Dzień pracy opiekunki środowiskowej

dla klienta indywidualnego

9:00 Ewa pracuje dla Emilii.

Emilia ma 35 lat i cierpi na porażenie mózgowe. Porusza się na wózku elektrycznym. Jest dość samodzielna, porusza rękami, potrzebuje jednak wsparcia w niektórych aspektach życia codziennego. Ewa pomaga Emilii z poranną toaletą, zmienia jej pościel, jeździ na zakupy, a na końcu odkurza mieszkanie i myje podłogi. To wszystko zajmuje jej cztery godziny.
Emilia sama potrafi przygotowywać sobie posiłki, a także zająć sobie czas wolny. Nie potrafi jednak prowadzić samochodu, dlatego trzy razy w tygodniu Ewa zawozi Emilię tam gdzie sobie tego zażyczy. Najczęściej jest to hipermarket, znajomi lub też redakcja, w której Emilia pracuje charytatywnie, pisząc artykuły dotyczące osób niepełnosprawnych fizycznie. Raz w tygodniu wracając do domu wstępują do rodziców Emilii, u których jedzą dobry obiad.
Ewa pracuje dla Emilii codziennie od poniedziałku do niedzieli.

Plusy i minusy

Plusem pracowania dla klienta indywidualnego jest stawka, zawsze dużo wyższa niż wypłacana przez agencję opiekuńczą. Ponadto mniej czasu spędzasz na dojazdach a więcej na samej pracy.

Minusem pracy dla klienta prywatnego jest to, że to ty musisz zapewnić sobie zastępstwo.

Jeśli jesteś zatrudniona przez klienta bezpośrednio, twoja odpowiedzialność jest bardzo mała, natomiast jeśli świadczysz usługi na własnej działalności gospodarczej, wtedy to ty ponosisz pełną odpowiedzialność za nieprawidłowe wykonanie usługi.

Pamiętaj, że możesz zarejestrować swoją firmę w Anglii bez przeszkód, natomiast w Niemczech jest to wolny zawód i musisz mieć ukończoną stosowną szkołę zawodową. Więcej znajdziesz TUTAJ